گسترش آتش سوزی از لس آنجلس به سمت سان دیه‌گو و سانتا‎ باربارا

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
گسترش آتش سوزی از لس آنجلس به سمت سان دیه‌گو و سانتا‎ باربارا

وزش بادهای شدید و طوفانی در کالیفرنیا آتش سوزی در این ایالت آمریکا را گسترش داده و تعداد بیشتری از ساکنان را وادار به ترک خانه های خود کرده است.

بنا بر پیش بینی سازمان ملی هواشناسی انتظار می رود وزش بادهای خشک موسوم به سانتا آنا دستکم تا پایان روز شنبه ادامه یابد.

در حال حاضر شش نقطه آتش، مناطق مسکونی و زندگی ساکنان این ناحیه را تهدید می کند.

از شروع آتش سوزی، چهار روز پیش، چندین هزار هکتار زمین سوخته اند و گسترش آتش سوزی ۲۳۰هزار نفر را وادار به ترک منازل خود کرده است.

مناطق آتش روز پنجشنبه به سمت شهرهای سان دیه گو و سانتا باربارا هم گسترش یافت.

اتش سوزی، در شمال سان دیه گو در کمتر از یکساعت از ده هکتار به صد تا ۱۵۰ هکتار گسترش یافت. اگرچه این حادثه تلفات جانی نداشته اما سه آتش نشان در جریان اطفای حریق زخمی شده اند.

این در حالی است که آتش سوزی در لس انجلس به منطقه مرفه «بل ایر» در غرب لوس آنجلس هم کشیده شد و بخش وسیعی از باغچه ها و باغ های زیبای آن از جمله یک منزل گران سی میلیون دلاری با تاکستان شراب سوختند. اگرچه آتش در این منطقه تا حدی مهار شده اما هنوز پایان نیافته است.

موزه پل گتی در قلب لس آنجلس نیز که تابلوهایی از مونه و رامبراند در آن قرار دارد به علت تهدید آتش سوزی و حفاظت تابلو ها از دوده موقتاً بسته شد هرچند که ساختمان این موزه ضد آتش است.

هزاران نفر از نیروهای آتش نشانی در کالیفرنیا در چند جبهه مختلف با تلاشی شبانه روزی در صدد اطفای حریق هستند و اقدامات پیشگیرانه برای حفاظت از مردم و تسهیل انتقال آنان در نظر گرفته شده است.

در همین رابطه شاهراه های مهمی که رفت و آمد زیادی داشتند موقتاً بسته شده اند و این امر ترافیک شهر لس آنجلس و حومه آن را بسیار سنگین کرده است.

روز پنجشنبه دانشگاه معتبر یو سی ال ای UCLA در آستانه امتحانات بسته شد و ۳۰۰ مدرسه نیز در لوس آنجلس تعطیل شدند.

سال ۲۰۱۷ با بیش از چهل قربانی در آتش سوزی های ماه اکتبر، مرگبارترین سال برای کالیفرنیا بود.