Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

اعتراضات به تصمیم آمریکا درباره بیت المقدس؛ از غزه و رام الله تا لبنان و ترکیه

 اعتراضات به تصمیم آمریکا درباره بیت المقدس؛ از غزه و رام الله تا لبنان و ترکیه
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

در لبنان صدها پناهنده فلسطینی در اردوگاه برج البراجنه بیروت تظاهرات کردند در این تظاهرات گروهی علیه تصمیم ترامپ شعار می دادند و گروهی خواستار مقاومت مسلحانه علیه اسرائیل بودند.

آگهی

در پی اعلام دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا مبنی بر به رسمیت شناختن بیت‌المقدس بعنوان پایتخت اسرائیل، شامگاه چهارشنبه فلسطینی‌ها در رام‌الله و غزه به خیابان آمدند و با آتش زدن پرچم آمریکا شعارهایی در مخالفت با تصمیم ترامپ سر دادند.

همچنین چهارشنبه شب در لبنان و ترکیه نیز گروه‌هایی از مردم به خیابان‌ها آمدند و علیه تصمیم آقای ترامپ شعار دادند.

در غزه گروهی از جوانان خشمگین فلسطینی با آتش زدن لاستیک خودرو، چندین خیابان را بستند و علیه ترامپ شعار دادند.

خیابان‌های بیت‌المقدس چهارشنبه شب آرام گزارش شده است، اما فلسطینی‌های خشمگین در بیت لحم در همان شب به خیابان آمده و عکس دونالد ترامپ را آتش زدند.

معترضان فلسطینی روز پنج‌شنبه در مناطق مختلفی از کرانه باختری رود اردن نیز به خیابان‌ها آمده و پرچم آمریکا و نیز پوسترهای دونالد ترامپ و بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل را به آتش کشیدند. از سوی دیگر دولت اسرائیل در همین روز شماری از نیروهای ضد شورش را برای برخورد با نا آرامی‌ها به این منطقه فرستاد.

روز پنج‌شنبه دود ناشی از آتش زدن عکس‌ها و پرچم‌ها بر فراز خیابان‌های شهر رام‌الله نیز دیده می‌شد.

گزارش‌های رسیده از مجروح شدن دست کم ۲۰ نفر از معترضان در درگیری با نیروهای ضد شورش اسرائیل در طول حصار مرزی غزه با اسرائیل و مناطقی در کرانه باختری از جمله بیت لحم، رام‌الله، الخلیل، قلقیلیه، طول کرم، نبی صالح و نیز در شرق بیت‌المقدس حکایت دارد.

در لبنان صدها پناهنده فلسطینی در اردوگاه برج البراجنه بیروت تظاهرات کردند. در این تظاهرات گروهی علیه تصمیم رئیس جمهوری آمریکا شعار می‌دادند و گروهی خواستار مقاومت مسلحانه علیه اسرائیل بودند.

در ترکیه صدها نفر معترض در روبروی سفارت آمریکا در آنکارا و همچنین کنسولگری آمریکا در استانبول تجمع کردند و با تصمیم آمریکا در به رسمیت شناختن بیت المقدس بعنوان پایتخت اسرائیل ابراز مخالفت کردند.

تجمعات چهارشنبه در کشورهای اسلامی کل صلح‌آمیز گزارش شده است اما برخی معترضان در استانبول کاغذهایی که پرچم اسرائیل روی آن نقش بسته بود را به آتش کشیدند و بر روی دیوارهای کنسولگری آمریکا شعار «فلسطین آزاد» را نوشتند.

با اینکه ایران همواره از مخالفان سرسخت اسرائیل به شمار می‌آید اما تاکنون تجمعی در کشور برای مخالفت با تصمیم دونالد ترامپ برگزار نشده است.

سفارت آمریکا در اردن نیز از بیم حمله احتمالی معترضان به تصمیم رئیس جمهوری این کشور، روز پنج‌شنبه تعطیل شد.

آمریکا بعد از دهه‌ها تلاش برای نشان دادن بی طرفی‌اش در اختلافات میان اسرائیل و فلسطینی‌ها، با تصمیمی یک طرفه و بدون اجماع جهانی بیت المقدس را پایتخت اسرائیل اعلام کرد.

محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی روز چهارشنبه در بیانیه‌ای که از تلویزیون پخش شد گفت که دونالد ترامپ اعتبارش را بعنوان یک میانجی و کارگزار صلح از دست داده است.

فلسطینی‌ها بیت المقدس شرقی را که از سال ۱۹۶۷ در اشغال اسرائیل است پایتخت کشور آینده فلسطین می‌دانند. 

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

حمله به اسرائیلی‌ها در کرانۀ باختری ۲ کشته بر جای گذاشت

رجب طیب اردوغان اسرائیل را دولت تروریست و کودک کش خواند

تظاهرات ضد ترامپ در برابر سفارت آمریکا در بیروت به خشونت کشیده شد