Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

ویتالی موتکو: محرومیت کمیته بین المللی المپیک تاثیری بر همکاری اش با فیفا ندارد

 ویتالی موتکو: محرومیت کمیته بین المللی المپیک تاثیری بر همکاری اش با فیفا ندارد
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

فیفا اعلام کرده است که با توجه به موارد مطرح شده در گزارش مک لارن، هر آنچه به مبارزه با دوپینگ مربوط می شود را با جدیت دنبال می کند.

آگهی

ویتالی موتکو، معاون نخست وزیر و وزیر ورزش وقت روسیه در زمان برگزاری بازیهای المپیک زمستانی ۲۰۱۴ سوچی به اتهام دست داشتن در رسوایی دوپینگ سازماندهی شده در این کشور از سوی کمیته بین المللی المپیک تا پایان عمر محروم شد.

کمیته بین المللی المپیک روز سه شنبه بر اساس محتویات گزارش آژانس جهانی مبارزه با دوپینگ (موسوم به گزارش مک لارن) که در آن بر وجود دوپینگ نظام مند و هدایت شده از سوی دولت روسیه در جریان بازیهای المپیک سوچی تاکید شده علاوه بر صدور حکم محرومیت مادام العمر برای ویتالی موتکو، وزیر وقت ورزش این کشور، تیم روسیه را از نیز شرکت در بازیهای المپیک زمستانی پیونگ چانگ کره جنوبی محروم کرد.

ویتالی موتکو در حال حاضر ریاست کمیته برگزاری رقابت های جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه را برعهده دارد. به اعتقاد الکسی ساراخین، مدیر کل کمیته برگزاری این مسابقات تصمیم کمیته بین المللی المپیک در خصوص محرومیت آقای موتکو هیچ ارتباطی با مقوله فوتبال ندارد.

ویتالی موتکو، معاون نخست وزیر روسیه روز پنجشنبه در واکنش به صدور احکام محرومیت از سوی کمیته بین المللی المپیک گفت: «آنچه به من مربوط می شود اهمیت چندانی در قبال سرنوشت ورزشکاران روس ندارد. مشکل پیش آمده برای آنها بیشتر از محرومیت خودم من را به هم ریخته است.»

وزیر سابق ورزش روسیه درادامه تصریح کرد: «همانطور که بارها در پاسخ به سوال های مرتبط با استعفا بر آن تاکید کرده ام، عده ای هستند که بایست تنبیه و کنار گذاشته شوند. این مهمترین مسئله است. اما در عین حال از حقوق ورزشکارانی دفاع می کنم که مطمئنم ناعادلانه با آنها برخورد شده است.»

با این وجود کمیته بین المللی المپیک به آندسته از ورزشکاران روسیه که هیچگونه سابقه دوپینگ نداشته و از آنها در گزارش مک لارن نیز نامی برده نشده است اجازه داده در صورت تمایل به صورت انفرادی در بازیهای زمستانی پیونگ چانگ شرکت کنند.

دیمیتری مدودوف، نخست وزیر روسیه در این خصوص گفته است که دولت به تصمیم ورزشکاران احترام می گذارد و مشوق افرادی است که قصد دارند به صورت انفرادی در بازیها شرکت کنند. به گفته آقای مدودوف، دولت روسیه همچنین از هر گونه کمک به ورزشکارانی که از این فرصت محروم شده اند، دریغ نخواهد کرد.

فدراسیون جهانی فوتبال پیش از این اعلام کرده بود تصمیم کمیته بین المللی المپیک برای محرومیت ورزشکاران روس خللی در آماده سازی و تدارک رقابت های جام جهانی فوتبال در این کشور وارد نمی کند.

فیفا در عین حال تصریح کرده است که با توجه به موارد مطرح شده در گزارش مک لارن، هر آنچه به مبارزه با دوپینگ مربوط می شود را با جدیت و مسئولیت زیاد دنبال می کند

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

شنا در آب یخ؛ اعتراض طرفداران ورزش روسیه به محرومیت از المپیک ۲۰۱۸

روسیه از شرکت در المپیک زمستانی ۲۰۱۸ محروم شد

آغاز شمارش معکوس برای بازیهای المپیک زمستانی پیونگ چانگ