Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

سفر تاریخی رئیس جمهوری ترکیه به یونان

روسای جمهور ترکیه و یونان- عکس از رویترز
روسای جمهور ترکیه و یونان- عکس از رویترز
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

رجب طیب اردوغان، رییس جمهوری ترکیه روز پنجشنبه ششم ماه دسامبر(شانزدم آذر) به یونان سفر کرد. این نخستین دیدار یک رییس جمهوری ترکیه از یونان پس از ۶۵ سال است.

هدف از این سفر بهبود روابط دو کشور عنوان شده است اما سخنانی که رجب طیب اردوغان در اولین ساعات ورود به یونان مطرح کرد نشان می دهد که این امر کار چندان آسانی نخواهد بود.

رییس جمهوری ترکیه روز پنجشنبه اعلام کرد برخی جزییات پیمان لوزان که مرزهای ترکیه با همسایگانش را تعیین می کند مبهم است و یافتن راه حلی طولانی مدت برای مسئله قبرس و دریای اژه ضروری است.

پیمان لوزان پیمان صلحی بود که پس از پایان جنگ جهانی اول در سال ۱۹۲۳ در لوزان سوییس برای حل مناقشه میان طرف های جنگ به دست آمد. بخشی از این پیمان به تعیین مرزهای ترکیه با کشورهای همسایه از جمله یونان بر می گردد. ترکیه همواره به این مرزبندی اعتراض داشته است و این موضوع دهه‌های طولانی تا سال ۱۹۹۹موضوع اختلاف شدید میان دو کشور بود.

رجب طیب اردوغان با اشاره به وضعیت جوامع ترک مقیم منطقه مرزی گفت دفاع از حقوق قومی ترک هایی که در مرزهای یونان زندگی می کنند از اولویت‌های ترکیه است.

او گفت مسلمانان در این ناحیه مرزی نمی‌توانند مفتی دینی خود را انتخاب کنند در حالی که جوامع مسیحی در ترکیه از آزادی بیشتری بهره می‌برند و می توانند رهبر مذهبی‌شان را انتخاب کنند.

رییس جمهور ترکیه عهدنامه ۱۹۲۳ لوزان را ناعادلانه می داند و تقاضای تجدید نظر در آن را دارد. در حالی که همتای یونانی او با وی هم نظر نیست و بازنگری در مورد حدود مرزی دو کشور را غیر قابل بحث دانسته است.

پروکوپیس پاولوپولوس، رییس جمهوری یونان روز پنجشنبه در دیدار با آقای اردوغان گفت: «این پیمان نقصی ندارد و نیازی به بازبینی یا به روز کردن آن نیست.»

پیام دو رییس جمهوری به یکدیگر در مراسم رسمی استقبال از رجب طیب اردوغان پیام روشنی بود که در ابتدای این دیدار دو روزه موضوع بحث و جدل آینده را مشخص می کرد.

کشورهای یونان و ترکیه در پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) عضویت دارند. رجب طیب اردوغان در بخشی از سخنان خود به یونان یادآوری کرد که عضویت خود در این پیمان را مدیون وساطت ترکیه است.

گفتگو میان رجب طیب اردوغان و مقامات عالیرتبه یونان همچنان ادمه دارد و به گفته الکسی سیپراس، نخست وزیر این کشور مذاکراتی درباره مسایل مهم امنیتی و اختلاف‌های موجود در جریان است و برای رسیدن به تفاهم تلاش می شود. نخست وزیر یونان گفت از ترکیه خواسته است به تعرض هوایی در منطقه اژه خاتمه دهد.

سفر رجب طیب اردوغان به یونان با تمهیدات امنیتی شدید همراه است و محافظان ترک و نیروهای امنیتی یونانی وظیفه حفاظت از رییس جمهوری ترکیه و جلوگیری از هرگونه تنشی را به عهده دارند.

رجب طیب اردوغان در سال‌های ۲۰۰۴ و ۲۰۱۰ نیز در سمت نخست وزیر به یونان رفته بود

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

شهردار تسالونیکی مورد ضرب و شتم ملی‌گراهای افراطی یونان قرار گرفت

آیا تا اتحاد قبرس شمالی و جنوبی راه درازی باقی است؟

اردوغان از موضع پدرو سانچز در قبال جنگ غزه تشکر کرد