Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

سایه تردید بر اجلاس شورای همکاری خلیج فارس در کویت

 سایه تردید بر اجلاس شورای همکاری خلیج فارس در کویت
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

امیر قطر که کشورش در وضعیت تنش زا با عربستان سعودی بسر می برد گفته است که در این اجلاس حضور خواهد داشت اما رهبران عربستان سعودی، امارات متحده عربی و بحرین گفته اند که در این اجلاس حاضر نخواهند شد.

آگهی

سی و هشتمین اجلاس شورای همکاری خلیج فارس (کشورهای عرب حوزه خلیخ فارس) روز سه شنبه زیر سایه جنگ یمن و بحران قطر در کویت آغاز به کار کرد. حضور یا عدم حضور سران کشورهای عضو در این اجلاس با تردیدهایی همراه شده بود.

روز سه شنبه، ساعاتی پیش از آغاز این اجلاس تردیدها درباره حضور تمام رهبران شش کشور عضو بالا گرفت. شیخ تمیم بن حمد بن خلیفه آل ثانی، امیر قطر که کشورش در وضعیت تنش زا با عربستان سعودی بسر می برد گفته است که در این اجلاس حضور خواهد داشت اما رهبران عربستان سعودی، امارات متحده عربی و بحرین گفته اند که در این اجلاس حاضر نخواهند شد.

روز دوشنبه وزرای خارجه عربستان سعودی و قطر در جلسه آماده سازی این اجلاس شرکت کرده بودند که نخستین ملاقات بین مقامات قطر و عربستان سعودی در این سطح در ۶ ماه گذشته و آغاز بحران به شمار می رود.

کویت و عمان در تحریم گازی قطر که از سوی عربستان سعودی به اجرا گذاشته شده است شرکت نکرده‌اند.

در ماه اکتبر بحرین تقاضا کرده بود که عضویت قطر در شورای همکاری تا پذیرش شروط ابلاغ شده از سوی عربستان سعودی، امارات و بحرین، به حالت تعلیق درآید.

خواسته های این سه کشور از قطر شامل تعطیلی شبکه الجزیره، ممنوعیت فعالیت اخوان المسلمین در قطر، تعطیلی پایگاه نظامی ترکیه در این کشور و کاهش روابط با ایران است.

برخی از کارشناسان هشدار داده‌اند که بحران موجود میان کشورهای شورای همکاری می تواند باعث فروپاشی این شورا شود.

عربستان سعودی، امارات متحده عربی و بحرین، سه عضو اصلی شورای همکاری خلیج فارس به همراه مصر در پنجم ژوئن سال جاری بطور ناگهانی روابط شان را با قطر قطع کردند. آنها قطر را متهم می کنند که از جنبش های افراط گرا حمایت می کند و به اندازه کافی از ایران فاصله نگرفته است.

از ماه ژوئن تاکنون تمام تلاش ها برای حل این بحران از سوی کشورهای منطقه و همچنین کویت بی نتیجه باقی مانده است.

در چنین فضایی از تنش میان کشورهای شورای همکاری خلیج فارس، امارات متحده عربی روز سه شنبه از تشکیل ائتلاف جدید نظامی و اقتصادی با عربستان سعودی، مستقل از ائتلاف های منطقه‌ای خبر داد.

شیخ خلیفه بن زیاد آل نهیان رئیس امارات متحده عربی گفته است که چنین ائتلافی به منظور همکاری و هماهنگی بین دو کشور در حوزه های نظامی، سیاسی، اقتصادی، تجاری و فرهنگی تشکیل شده است.

شورای همکاری خلیخ فارس بعنوان یک اتحادیه سیاسی و اقتصادی در سال ۱۹۸۱ با شرکت عربستان سعودی، بحرین، امارات متحده عربی، کویت، قطر و عمان تشکیل شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آنچه باید درباره سی و نهمین اجلاس شورای همکاری خلیج فارس بدانیم

امیر کویت در سن ۸۶ سالگی درگذشت

بلینکن در عربستان: کشورهای عربی باید در مقابل ایران سیستم دفاعی یکپارچه داشته باشند