جودو؛ اوتگانباتار مغولی در سرزمین آفتاب طلا گرفت

جودو؛ اوتگانباتار مغولی در سرزمین آفتاب طلا گرفت
نگارش از Euronews

دومین روز از مسابقات جودوی گرند اسلم توکیو با درخشش «اوگانباتار اوتگونباتار» مغولی همراه بود که عنوان بهترین ورزشکار مرد را نیز از آن خود کرد.

دومین روز از مسابقات جودوی گرند اسلم توکیو با درخشش «اوگانباتار اوتگونباتار» مغولی همراه بود که عنوان بهترین ورزشکار مرد را نیز از آن خود کرد.

او که قهرمانی بزرگسالان جهان و دو مدال نقره و برنز ابوظبی و باکو را در کارنامه دارد در فینال وزن منهای ۸۱ کیلوگرم سانجو لی، حریف کره ای خود را با امتیاز ایپون از پیش رو برداشت و بر سکوی ایستاد. او با این مدال به روند پیروزیهای متوالی ورزشکاران ژاپنی که با هفت مدال طلا در روز نخست همراه بود، پایان داد.

اوتگونباتار پس از کسب این موفقیت گفت: «از اینکه به عنوان دومین ورزشکار کشورم توانستم در گرند اسلم توکیو مدال طلا بگیرم بسیار خوشحالم. من بر روی فنون روی تشک بسیار کار می کنم و خوشحالم که از این طریق موفق به کسب پیروزی شدم.»

عنوان بهترین ورزشکار زن روز پایانی این تورنمنت نیز به «شوری هامادا» جودوکار کشور میزبان تعلق گرفت.

هامادا، قهرمان بزرگسالان آسیا و دارنده دو مدال طلا در مسابقات جایزه بزرگ زاگرب و چینگ دائو، در فینال وزن منهای ۷۸ کیلوگرم «گوشه استینهوییس» حریف هلندی خود را که در گرند پری لاهه به مدال طلا دست یافته بود از پیش رو برداشت و بر سکوی نخست قرار گرفت. فنی که هامادا بر روی استینهوییس اجرا کرد به قدری کارآمد و غافلگیر کننده بود که حریف هلندی به نشانه تسلیم درخواست توقف مبارزه را کرد.

شوری هامادا پس از کسب طلا گفت: «متاسفانه سال پیش نتوانستم در این تورنمنت شرکت کنم بنابر این امسال با خود قرار گذاشتم که حتما برای پیروزی در این مسابقات حضور یابم که خوشبختانه به خواسته ام رسیدم.»

جدال تماشایی فینال وزن به اضافه ۱۰۰ کیلوگرم را «لوکاس کراپلک»، جودوکار اهل جمهوری چک و «یوشی اوگاوا»، پدیده جدید جودی ژاپن برگزار کردند.

کراپلک که قهرمانی بازیهای المپیک ریو را در کارنامه دارد در این دیدار بسیار سخت و نزدیک که به وقت های طلایی کشیده شد، سرانجام به دلیل دریافت اخطار بیشتر نتیجه را به ورزشکار کشور میزبان واگذار کرد. تکنیک بالا و هوش سرشار یوشی اوگاوا که در این مبارزه بسیار مشهود بود از تولد نابغه ای دیگر دراین ورزش حکایت دارد.

اما بهترین فن روز دوم تورنمنت را کنتا ناگاساوای ژاپنی در فینال وزن منهای ۹۰ کیلوگرم مردان به اجرا درآورد که برایش امتیاز ایپون را به همراه داشت. تکنیک «اوچی ماتا» مدال طلا و تشویق گرم تماشاگران را برای ناگاساوا به ارمغان آورد.

مطالب مرتبط