Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

چرا تصویب لایحه کاهش مالیات پیروزی بزرگی برای ترامپ است؟

چرا تصویب لایحه کاهش مالیات پیروزی بزرگی برای ترامپ است؟
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

و چرا تصویب این لایحه به طول انجامید و چه تاثیری بر اقتصاد ایالات متحده خواهد گذاشت؟

آگهی

مجلس سنای ایالات متحده آمریکا لایحه کاهش مالیات نمایندگان جمهوریخواه این مجلس را با ۵۱ رای موافق در برابر ۴۹ رای مخالف به تصویب رساند. کاهش مالیات از اصلی ترین شعارهای دونالد ترامپ در کارزار انتخاباتی و از زمان آغاز دوره ریاست جمهوری بود و بهمین دلیل تصویب این لایحه در سنا موفقیت بزرگی برای وی محسوب می‌‌شود. 

چرا تصویب این لایحه مالیاتی به طول انجامید و چه تاثیری بر اقتصاد ایالات متحده خواهد گذاشت؟

نمایندگان جمهوریخواه مجلس نمایندگان روز دوم نوامبر طرح کاهش مالیاتی پیشنهادی دولت را در ۴۴۰ صفحه ارائه و تصویب کردند و لایحه را برای رای گیری به مجلس سنا فرستادند.

بزرگترین مانع جمهوریخواهان برای تصویب لایحه مالیاتی، اختلافات درون حزبی و جلب نظر سناتورهای جمهوریخواه مخالف بود.

در نهایت روز جمعه پس از اینکه میچ مکانل، رهبر اکثریت مجلس سنا اعلام کرد که جمهوریخواهان رای لازم را در دست دارند، این لایحه به رای گذاشته و تصویب شد.

یکی از دلایل تاخیر در رای گیری هشدار یکی از کمیته‌های سنا نسبت به افزایش یک و نیم تریلیون دلاری کسری بودجه ایالات متحده در صورت تصویب این لایحه بود. این مصوبه درآمد دولت از محل مالیات را به میزان زیادی کاهش خواهد داد.

چهار سناتور جمهوریخواه از جمله جف فلیک و جیمز لاکفورد نیز بدلیل نگرانی از تاثیر لایحه بر کسری بودجۀ نظام بهداشت و درمان و توزیع متناسب درآمد حاصل از مالیات، مخالفت خود را با آن اعلام کرده بودند. اما در نهایت سه تن از آنان به لایحه کاهش مالیات رای دادند.

می توان گفت که از آغاز دوره ریاست جمهوری دونالد ترامپ و با وجود شکست‎های پیاپی جمهوریخواهان در کسب رای لازم برای لوایح مورد نظر رئیس جمهوری در سنا و مجلس نمایندگان، تصویب لایحه کاهش مالیات، موفقیت بزرگی برای وی تا به امروز است.

تصویب این لایحه بزرگترین تغییر در نظام مالیاتی آمریکا در سه دهه گذشته محسوب می شود. نمایندگان دموکرات مجلس و سنای آمریکا و مخالفان این لایحه می گویند که معافیت‌ها و کاهش مالیات پس از مدتی تنها به نفع ثروتمندان، سرمایه‌داران و شرکت‌های بزرگ بوده و برای دولت کسری شدید بودجه به دنبال خواهد داشت.

اما دونالد ترامپ و تیم اقتصادی وی معتقدند که معافیت مالیاتی برای شرکت‌های بزرگ باعث ایجاد انگیزه در آنان و سرمایه‌گذاری شده و به افزایش اشتغال خواهد انجامید و همچنین بار مالیاتی طبقه متوسط را کاهش می دهد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کاخ سفید همزمان با «ام اس ان بی سی» اظهارنامه مالیاتی دونالد ترامپ را منتشر کرد

تعهد دونالد ترامپ برای کاهش میزان مالیات شرکتهای آمریکایی

ترامپ می گوید مالیات ها را کاهش می دهد، کلینتون می گوید گول او را نخورید