Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

«توان راهبردی آمریکا تحلیل رفته است»

«توان راهبردی آمریکا تحلیل رفته است»
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

ایالات متحده که تا سالهایی نه چندان دور ابرقدرت جهان بود حالا تبدیل به یک قدرت در میان رقبای بزرگ دیگری شده است. چین و روسیه استراتژی‌های راهبردی خود در جهان را دنبال می کنند. این کشورها در حالی ناتو بودجه‌اش را سالانه افزایش می دهد همکاریهای سیاسی و نظامی خود را گسترش می دهند.

جان آلن، ژنرال قدیمی ارتش آمریکا هنوز بر این باور است که آمریکا بزرگترین قدرت جهان است و تنها شرایط این کشور در برخی از مناطق جهان پیچیده شده است.

همچنان می توان گفت که آمریکا مهمترین ابرقدرت جهان است ولی نفوذ خود را در بسیاری از مناطق از دست داده است. اوبر ودرین وزیر پیشین وزارت خارجه فرانسه می گوید آمریکا نفوذ خود در خاورمیانه و شرق دور را از دست داده است. در این رابطه یورونیوز با اوبر ودرین گفتگویی ترتیب داده است.

یورونیوز: آیا همچنان می توان گفت که ایالات متحده مهمترین ابرقدرت جهان است یا اینکه قدرت حالا بین کشورهای دیگر تقسیم شده است؟

اوبر ودرین: آمریکا تنها و مهمترین ابرقدرت جهان در دهه ۹۰ و بعد از فروپاشی دیوار برلین بود. امروز، خلاف این مسیر را می رویم دوران تک قطبی آمریکا به نفع ابرقدرتهای دیگر رو به پایان است. آیا آمریکا از دور خارج شده است. البته که نه. آنها همچنان یکی از مهمترین قدرتهای جهانی باقی خواهد ماند. همانگونه که چین، اما جهان امروز ما تنها چینی و یا آمریکایی نیست و نمی توان گفت یک جامعه جهانی متحد و پرقدرت وجود دارد. اما همچنان بودجه وزارت دفاع آمریکا پرهزینه‌ترین در جهان است. بودجه ارتش کشور از مجموع چند ابرقدرت دیگر بیشتر است.

یورونیوز: نقش روسیه در جنگ سوریه را چگونه ارزیابی می کنید؟ پوتین موفق شد عملیات مهمی را در جهت منافع روسیه در این کشور انجام دهد و بتازگی دو رئیس جمهور ایران و ترکیه را به عنوان اصلی‌ترین متحدانش به روسیه دعوت کرد تا راه حلی برای سوریه با اسد پیدا شود؟

اوبر ودرین: ابتدا باید بگویم که ولادیمیر پوتین در سومین دوره ریاست جمهوری خود قراردارد. او نشان داد که روسیه شخصیت یک ابرقدرت را دارد و آنرا پس از فروپاشی کمونیسم از دست نداده است. او نشان داد توان آنرا دارد تا جزیره کریمه اشغال کند و آب از آب تکان نخورد، او نشان داد می تواند مانع از هر گونه مجازات دولت فعلی سوریه از سوی جامعه جهانی شود. به این دلیل می توان گفت که روسیه به دایره ابرقدرتهای جهان بازگشته است اما نمی خواهد نقش یک ابرقدرت تهدیدآمیز را به نمایش بگذارد.

یورونیوز: عملیات ارتش روسیه در سوریه تعیین کننده بود اما دخالت نظامی آمریکا در این کشور نتیجه‌ای نداد؟

اوبر ودرین: از چشم انداز غربیها جنگ سوریه کاملا یک بحران بی‌راه حال است. اما روسیه، در سوی دیگر موفق شد با اهداف کمتر و با اصرار و تاکید روی مواضعش به آنچه که خواست در سوریه دست پیدا کند. مسکو از اینکه نیروهای نظامی‌اش را به سوریه گسیل کند درنگ نکرد. با این حال همچنان نمی توان گفت که روسیه مانند دوران جنگ سرد قدرت دارد و می تواند دایره نفوذش را در تمام کره خاکی بگستراند.

یورونیوز: درباره کره شمالی، آیا می توان تصورکرد که آمریکا با روسیه و چین برای حل بحران این کشور به توافق برسد؟ یا اینکه آمریکا دوباره باید تنها وارد عمل شود؟

اوبر ودرین: آمریکا در ماههای اخیر سعی کرد با اجرای تحریمها به همراه چین علیه کره شمالی به یک راه حل با این کشور دست پیداکند. اما تحریمها عمل نکرده اند. در درازمدت، می بینیم که برای حل بحران کره شمالی تنها چین است که راه حل اساسی دارد. پکن از واکنشهای بی‌منطق پیونگ یانگ ناراحت است و سودی نمی برد. همزمان می توان گفت که چین خواهان اتحاد دو کره هم نیست چرا که با این وضع ارتش آمریکا را سراسر مرز خود با کره جنوبی خواهد داشت. امروز تنها سه کشور هستند که کره شمالی را به عنوان یک حکومت واحد برسمیت می شناسند. سوال شما موضوع اصلی و مرکز مهمترین بحران ژئواستراتژیک جهان است. همانطور که در هفته‌های گذشته مشاهده کردیم، رسانه‌های آمریکایی یک چالش مهم را مطرح کرده اند اگر وزارت دفاع این کشور از دستورات دونالد ترامپ پیروی نکند چه اتفاقی می افتد. حتی در سنای آمریکا دراین باره بحث شده است. سوالی که هیچ گاه پیشتر در تاریخ آمریکا رخ نداده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آمریکا چگونه با نفوذ روسیه در مولداوی مقابله می‌کند؟

از گرمای غافلگیرکننده در سن‌پترزبورگ تا پدیده قابل انتظار «منهتن‌هنج» در نیویورک

پیش‌روی روسیه در شرق اوکراین؛ تصاویری از ویرانی‌ها و حمله موشکی روس‌ها به یک مرکز خرید