Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

همسر نازنین زاغری به یورونیوز: به دادگاه رفتن نازنین نشانه خوبی نیست

همسر نازنین زاغری به یورونیوز: به دادگاه رفتن نازنین نشانه خوبی نیست
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied
آگهی

نازنین زاغری شهروند ایرانی بریتانیایی که به اتهام توطئه برای براندازی رژیم جمهوری اسلامی در تهران دستگیر شده است قرار است روز ۱۰ دسامبر دادگاهی شود. ریچارد رتکلیف، همسر نازنین زاغری در گفتگوی اختصاصی با یورونیوز گفت: «نشانه خوبی نیست که او را روز ۱۰ دسامبر به دادگاه می‌برند. کارزار تبلیغاتی بسیار تندی علیه او در رسانه‌های ایران برپا شده است.»

همسر نازنین زاغری می‌گوید خیلی مهم است که دولت بریتانیا اتهامی که آنها مطرح می‌کنند را رد کند و وزیر خارجه بریتانیا هر چه زودتر برای گفتگو با مقامات ایران در این مورد به تهران سفر کند.

ریچارد رتکلیف همچنین می‌گوید که از وزیر خارجه خواسته است تا همراه وی به ایران سفر کند و روز جمعه نیز با وزارت امور خارجه و سفارت ایران برای گرفتن ویزا تماس گرفته است تا بتواند در محاکمه او حضور داشته باشد.

در لندن در آخر هفته گذشته کارزاری برای آزادی نازنین زاغری برگزار شد.

Emma Thompson: Boris Johnson should ‘get on a plane’ to bring Nazanin Zaghari-Ratcliffe home – video https://t.co/XIoyS1dIkI

— Guardian news (@guardiannews) November 25, 2017

ریچارد رتکلیف افزوده است: «او به شدت از اتهامات جدیدی که علیه‌اش مطرح شده آسیب دیده و مجبور شده به کلینیک زندان برود برای تزریق داروی آرام‌بخش تا شبها آرام باشد. او خیلی ضعیف شده و زیاد به پزشک مراجعه می‌کند و سعی داشته به روانپزشک مراجعه کند تا بتواند با کسی صحبت کند. چند هفته‌ای بود که مانع این کار شده بودند.»

همسر نازنین زاغری می‌گوید که به شدت نگران سلامت روانی نازنین است و می‌افزاید اطلاعاتی که به عنوان اتهام‌ علیه او مطرح شده از ایمیل شخصی‌اش برداشته شده و وکیل او درصدد است تا در دادگاه علیه این اقدام اقامه دعوا کند. او همچنین می‌گوید بحث‌هایی در جریان است تا او بتواند از حمایت دپیلماتیک بریتانیا برخوردار شود. رتکلیف در گفتگو با خبرنگار یورونیوز از این که مسئولان قضایی با استفاده از مواردی در زندگی شخصی همسرش و نیز نامه‌ها و عکس‌های خصوصی به او اتهام همکاری با سرویس امنیتی بریتانیا MI6 زده‌اند، ابراز تأسف کرد.

نازنین زاغری در فروردین ۱۳۹۵ با دختر خردسالش برای دیدار با خانواده به ایران سفر کرده بود که هنگام خروج از کشور در فرودگاه امام خمینی و از سوی سازمان اطلاعات سپاه دستگیر شد. سایت تسنیم نزدیک به سپاه، مدتی بعد از دستگیری او نوشت: «ایشان با عضویت در شرکت‌ها و مؤسسات بیگانه در طراحی و اجرای پروژه‌های رسانه‌ای و سایبری با موضوع براندازی نرم نظام مقدس جمهوری اسلامی مشارکت داشته است. نامبرده یکی از سرشبکه‌های اصلی مؤسسات معاند بوده که تحت هدایت و حمایت سرویس‌های رسانه‌ای و جاسوسی دولت‌های بیگانه فعالیت‌های مجرمانه خود را طی سالیان گذشته انجام داده است.»

همچنین تلاش برای براندازی نظام و دریافت پول از رویترز و بی‌بی‌سی و نیز شرکت در تظاهرات مقابل سفارت ایران در لندن از جمله اتهامات نازنین زاغری است.

زاغری پیشتر به تحمل ۵ سال زندان محکوم شده بود با این حال با مطرح شدن اتهامات جدید، قرار است دادگاه او روز ۱۰ دسامبر برگزار شود. احتمال آن وجود دارد که اتهامات جدید ۱۶ سال به مدت حبس او اضافه کند. بوریس جانسون، وزیر خارجه بریتانیا اخیرا دلیل سفر خانم زاغری به ایران را حرفه‌ای و در چهارچوب آموزش به خبرنگاران عنوان کرده بود که ضمن پس گرفتن سخنان خود، عذرخواهی کرد.

بیشتر بخوانید: پشیمانی بوریس جانسون از اظهاراتش درباره نازنین زاغری

آقای رتکلیف همچنین از قول مقام‌های ایرانی به خبرنگار یورونیوز گفت اتهام‌های همسرش در دو بخش مطرح شده و بخش دوم آنها هنوز اعلام نشده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

واکنش وزیر امور خارجه بریتانیا به اعتصاب غذای نازنین زاغری

مرخصی نازنین زاغری؛ تشکر وزیر خارجه بریتانیا و خرسندی سفیر ایران

چند سیاستمدار اروپایی با هشتگ «نه از طرف من» به پیام تسلیت اتحادیه اروپا برای مرگ رئیسی انتقاد کردند