آیا تک‌سلولی‌های ایستگاه فضایی بین‌المللی فرازمینی هستند؟

آیا تک‌سلولی‌های ایستگاه فضایی بین‌المللی فرازمینی هستند؟
نگارش از Euronews

تک‌سلولی‌های ناشناخته‎ای که بر روی بدنه ایستگاه فضایی بین‌المللی (ISS) یافت شده‌اند، به گمانه‌زنی‌ها در خصوص احتمال وجود موجودات فرازمینی می افزاید. دانشمندان این تک‌سلولی‌ها را که شبیه باکتری‌ها هستند، از سطح ایستگاه فضایی بین‌المللی گردآوری کرده و برای مطالعات بیشتر به آزمایشگاه‌های زیستی به زمین فرستاده‎اند.

آنتوان شكاپلرو، یک فضانورد روسی به خبرگزاری دولتی روسیه گفته است که نتایج آزمایشات صورت گرفته بر روی دی‌ان‌ای این باکتری‌ها بسیار جالب توجه بوده است. با این حال وی در مورد ساختار سلولی و ژنتیکی این تک‌سلولی‌ها توضیح نداده و با اشاره به اینکه این تک‌سلولی‌ها بی‌خطر هستند، خاطر نشان کرده است که تحقیقات دانشمندان بر روی این تک سلولی‎ها همچنان ادامه دارد.

در بررسی‌های صورت گرفته بین این باکتری‌ها و تک‌سلولی‌های موجود بر سطح زمین تشابهاتی دیده می شود. اما مشخص نیست که آیا باکتری‌های یافت شده بر روی بدنه ایستگاه فضایی بین‌المللی از زمین به فضا رفته‌اند یا منشایی فرا‎زمینی دارند.

در ماموریت‌های فضایی پیشین نیز دانشمندان باکتری‌هایی را کشف کردند که قادر بودند در بازه دمایی ۱۵۰- تا ۱۵۰+ درجه سانتیگراد زنده بمانند.

همچنین در اوایل سال جدید میلادی دانشمندان روسی از یک طرح آزمایشی خبر دادند که در آن تعدادی از تک‌سلولی‌های زمینی را به ایستگاه فضایی برده و بر روی بدنه آن قرار دادند. برخی از این تک‌سلولی‌ها که از انواع پلانکتون‌های دریایی، باکتری‌های میله‌ای شکل دلفتیا، قارچ‎های تک‌سلولی و مایکوباکتریوم‎ها بودند، توانستند به حیات خود بر روی بدنه ایستگاه فضایی ادامه دهند.

ایستگاه فضایی بین‌المللی نخستین بار در سال ۱۹۹۸ در مدار قرار گرفت و بزرگترین سازه فضایی ساخته دست بشر محسوب می شود. این سازه که در ارتفاع ۳۳۰ تا ۴۳۵ کیلومتری از سطح زمین در حرکت است چنان بزرگ است که گاهی اوقات می‌توان آن را با چشم غیر‎مسلح و مثل ستاره‌ای پرنور دید.

مطالب مرتبط