بهای بیت‌کوین به مرز ده هزار دلار رسید

بهای بیت‌کوین به مرز ده هزار دلار رسید
Copyright 
نگارش از مسعود سالاری
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

قیمت بیت‌کوین در بازارهای جهانی از مرز نه هزار دلار گذشت و به رکورد ۹۷۰۰ دلار آمریکا رسید، قیمتی که تقریبا هفت برابر ارزش کنونی یک اونس طلا و سهام شرکت‌هایی همچون آی‌بی‌ام و مک دونالد است. روز دوشنبه ارزش سهام ارز مجازی بیت‌کوین به بیش از ۱۶۰ میلیارد دلار رسید که اندکی بیشتر از ارزش سهام شرکت آمریکایی جنرال الکتریک در همین روز بود.

به باور کارشناسان مسائل پولی، دلیل اصلی این افزایش قیمت ممکن است امضای قرادادهای پیش‌خرید بیت‌کوین از سوی «بازار تجارتی شیکاگو» برای ماه دسامبر باشد.

کارشناسان همچنین هشدار داده‌اند که افزایش قیمت بیت‌کوین ممکن است تنها یک رشد بادکنکی باشد و روند سقوط ارزش آن در آینده آغاز شود. با این حال به نظر می‌رسد سرمایه‌گذاران بیت‌کوین به این هشدار توجهی نمی‌کنند.

بیت کوین یا ارز مجازی که گونه‌ای ارز رمزپایه است، در واقع یک شبکه پرداخت و ذخیره‌سازی امن و غیر متمرکز پول بر روی اینترنت است که ایده آن برای نخستین بار پس از بحران اقتصادی جهانی در سال ۲۰۰۹ در قالب یک ایمیل رمزنگاری شده به عنوان سامانه پرداخت الکتریکی مطرح شد. بیت‌کوین نه توسط یک مرجع واحد نظیر بانک مرکزی، بلکه به وسیله کلیه افرادی که در این شبکه حساب کاربری دارند تولید می‌شود.

بیشتر بخوانید: آنچه باید درباره بیت کوین، پول رایج اینترنتی دانست

قیمت بیت‌کوین در آغاز سال جاری مسیحی به هزار دلار و در ماه اکتبر به ۵ هزار دلار رسیده بود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ارزش بیت کوین به بالای ۷ هزار دلار رسید

ارزش بیت کوین بالاتر از ارزش طلا رفت

رئيسی در سریلانکا از لزوم گسترش همکاری‌های میان دو کشور گفت