نشست «ائتلاف اسلامی مبارزه با تروریسم» در ریاض بدون اشاره به ایران به کار خود پایان داد

نشست «ائتلاف اسلامی مبارزه با تروریسم» در ریاض بدون اشاره به ایران به کار خود پایان داد
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

اولین نشست شورای وزرای دفاع کشورهای عضو «ائتلاف نظامی اسلامی مبارزه با تروریسم» روز یکشنبه با صدور بیانیه بدون اشاره‌‌ای به ایران و حزب‌الله لبنان به کار خود پایان داد.

آگهی

این ائتلاف دو سال پیش در دسامبر ۲۰۱۵ میلادی به ابتکار ریاض راه اندازی شد و تاکنون ۴۰ کشور مسلمان عمدتا سنی واقع در آسیا و آفریقا از جمله پاکستان، ترکیه، نیجریه به عضویت آن درآمده‌اند. ایران، سوریه، عراق و قطر در این ائتلاف حضور ندارند.

عربستان سعودی اعلام کرده است با این ائتلاف، به مبارزه با گروههای تروریستی تا زمان محو شدن آنها از روی زمین ادامه خواهد داد.

محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان در نشست روز یکشنبه خواستار هماهنگی قوی، عالی و ویژۀ اعضاء و مشارکت نظامی، مالی، سیاسی و اطلاعاتی آنها برای مبارزه با گروههای افراطی شد. او اعلام کرد که این ائتلاف کارش را از همین امروز آغاز خواهد کرد.

راحیل شریف، ژنرال پاکستانی و رئیس پیشین ستاد کل ارتش پاکستان از ماه آوریل سال ۲۰۱۷ میلادی فرماندهی نظامی این ائتلاف را برعهده دارد.

احیای این ائتلاف در زمانی انجام می‌شود که تنش‌ها میان دو رقیب اصلی در منطقه خاورمیانه یعنی ایران و عربستان سعودی بار دیگر به اوج رسیده است.
ایران در یمن حامی حوثی‌ها و در سوریه حامی بشار اسد است و عربستان سعودی نیز در هر دوی این کشورها، از مخالفان ایران حمایت می‌کند.
هفتۀ گذشته محمد بن سلمان، ولیعهد این کشور علی خامنه ای، رهبر ایران را هیتلر جدیدی در خاورمیانه توصیف کرد و بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه ایران نیز در واکنش گفت که حرفهای ناسنجیده ولیعهد باعث شده است کسی در جهان برای اینگونه سخنان او اعتباری قائل نشود.

بیشتر بخوانید: واکنش تهران به سخنان ولیعهد عربستان دربارۀ رهبر ایران

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

خبرگزاری فرانسه: شمار اعدام‌ها در عربستان به دو برابر افزایش یافت

فرار سرباز پیشین بریتانیا و متهم به جاسوسی برای ایران از زندانی در لندن

مقامات امنیتی تاجیکستان از کشته شدن ستیزه‌جویان افغان در آستانه روز ملی خبر دادند