هشدار تازه سازمان ملل نسبت به رفتار خشونت آمیز پلیس پاپوا علیه پناهجویان در مانوس

Access to the comments نظرها
نگارش از نیما قدکپور
هشدار تازه سازمان ملل نسبت به رفتار خشونت آمیز پلیس پاپوا علیه پناهجویان در مانوس

کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد روز جمعه به پلیس پاپوا گینه هشدارداد تا هر چه زودتر پناهجویان باقی مانده در اردوگاه جزیره مانوس را با محافظت و احترام به آنها به مراکز امن دیگر منتقل کنند و در این کار از خشونت استفاده نکند.

پلیس پاپوآ گینه نو جمعه ۳۰۰ تن از پناهجویانی که در هفته‌های اخیر دست به اعتراضات گسترده‌ای زده بودند را با اتوبوس از این اردوگاه به مناطق دیگر منتقل کرد. پناهجویانی که نه مواد غذایی به آنها می رسید و آب آشامیدنی آنها از باران تامین می شد. حدود ۶۰۰ پناهجو در این اردوگاه سختترین روزها را در ماههای اخیرسپری کردند. غذای این پناهجویان که در این اردوگاه بنوعی زندانی بوده اند از طریق قاچاق تامین می شد.


تعدادی از پناهجویان می گویند که پلیس پاپوا گینه نو در همکاری با پلیس استرالیا بسیاری از آنها را با باتوم کتک زده است. ویدیوهایی که در رسانه‌های اجتماعی هم منتشر شده است نشان می دهد که ماموران پلیس با خشونت زیاد با پناهجویان برخورد کرده اند. این در حالیست که پلیس پاپوا گینه نو ادعا می کند برای تخلیه اردوگاه از خشونت استفاده نکرده است.

کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد در این بیانیه‌ گفت: «ضرب و شتم پناهندگان و پناهجویان توسط افسران لباس شخصی با باتوم و کمربندهای فلزی که ویدئوهایی از آن منتشر شده است تصاویری تکان دهنده و غیرقابل انکار است.»


همچنین این سازمان خبر مجروح شدن برخی از پناهجویان را تایید کرده است.

اردوگاه جزیره مانوس یکی از مراکزی است که دولت استرالیا برای اعزام پناهجویان از آن استفاده می کند. از سال گذشته میلادی دادگاه قانون اساسی پاپوآ گینه نو نگهداری افراد در این محل را مغایر قانون اساسی دانسته و به دولت دستور داد این محل را تعطیل و پناهجویان را از محل تخلیه کند. مهلت تعیین شده برای تخلیه اردوگاه ۳۱ اکتبر بود اما بسیاری از پناهجویان از خروج خودداری کرده اند. در سه هفته اخیر دولت پاپوا گینه نو آب و برق این اردوگاه را قطع کرد تا با فشارهای این چنینی پناهجویان را وادار به ترک اردوگاه کند.