آنچه باید درباره روتنیوم ۱۰۶ و ابر رادیواکتیو در اروپا بدانیم

آنچه باید درباره روتنیوم ۱۰۶ و ابر رادیواکتیو در اروپا بدانیم
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

آخرین خبرها حکایت از وقوع احتمالی یک سانحه هسته ای در مرزهای روسیه دارند.

چگونه این سانحه هسته ای بوقوع پیوسته است؟

ماه سپتامبر سازمانهای کنترل کیفیت بر آلودگی جوی در اروپا دریافتند که در میان عناصر آلودگی های جوی روتنیوم 106 نیز وجود دارد. روتنیوم 106 یک ایزوتوپ رادیواکتیو است که به طور طبیعی ظاهر نمی شود، بنابراین حتی غلظت های کمی در اتمسفر زمین نشان از یک نوع سانحه و تصادف اتمی می دهد. روتنیوم 106 که در درمانهای پزشکی استفاده می شود نتیجه تقسیم اتمهای مختلف است که تنها در صورت انفجار تولید می شود. اندرس رینگبوم، مدیر تحقیقات آژانس تحقیقات دفاعی سوئد، می گوید که از زمان حادثه هسته ای چرنوبیل تا امروز چنین ایزوتوپ هسته ای در جو اروپا پیدا نشده است.


آیا این ایزوتوپ خطرناک است؟

سازمان کنترل کیفیت آلودگی جوی اروپا آثاری از این ایزوتوپ را در آسمان بوداپست، بخارست، استکهلم، پراگ و میلان یافته است. البته نشانه های بسیار ضعیفی هم در فرانسه خصوصا در شهر نیس این کشور و آژاکسیو و تولون که همگی در جنوب این کشور هستند ردیابی شده است.
ژان کریستوف گاریل، از موسسه فرانسوی حفاظت رادیولوژی و ایمنی هسته ای می گوید اگر این سانحه در فرانسه رخ بدهد ما ابتدا تا شعاع یک کیلومتری این انفجار محل را تخلیه می کنیم و تا شعاع چهل کیلومتری سعی خواهیم کرد تا استفاده از محصولات کشاورزی و دامی قدغن شود.

اما دقیقا روتنیوم 106 از کجا می آید؟

مراکز ایمنی هسته ای آلمان و فرانسه با اطمینان ادعا می کنند که این سانحه هسته ای در اورال جنوبی در روسیه رخ داده است. آنها می گویند بیشترین میزان روتنیوم 106 بین سپتامبر سال جاری تا ماه اکتبر در آسمان سن پترزبورگ ردیابی شده است. البته آژانس هواشناسی روسیه در آخرین اطلاعاتی که منتشرکرده است ادعاهای آلمان و فرانسه را زیر سوال برده است. همزمان مدافعان محیط زیست و گرین پیس در روسیه افشاگری و ادعا کرده اند که این ایزوتوپ هسته ای بدلیل سانحه های در کارخانه مایاک رخ داده است. مایاک که در شهر روستوم واقع است، کارخانه ای است که سوخت هسته ای را مجددا پردازش می کند، اما مقامات این کارخانه منبع آلودگی را رد کرده اند.


نقشه زیر از IRSN، میزان آلودگی در اروپا را نشان می دهد.

گرین پیس روسیه با ارسال نامه ای به دولت روسیه خواسته تا از پنهان کاری درباره سانحه احتمالی هسته ای دست بردارد و سریعا برای پاکسازی آلودگی و اعلام وضعیت اضطراری در مناطق نزدیک به سانحه اقدام کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

روایت خبرنگاران یورونیوز از فاجعه چرنوبیل به بهانه پخش سریال اچ‌بی‌او

پیش‌بینی تازه از رشد اقتصادی روسیه و اوکراین؛ مسکو برخلاف انتظارها رونق را حاکم کرد

ادعای اوکراین درباره کشته شدن فرمانده روس؛ مسکو با عکس و ویدئو به‌طور غیرمستقیم تکذیب کرد