حریری پس از بازگشت به بیروت در مراسم روز ملی لبنان شرکت کرد

حریری پس از بازگشت به بیروت در مراسم روز ملی لبنان شرکت کرد
نگارش از Euronews

سعد حریری، نخست وزیر مستعفی لبنان که سه شنبه شب به لبنان بازگشته بود، روز چهارشنبه در مراسم روز استقلال لبنان شرکت کرد.

میشل عون رئیس جمهوری لبنان در مراسم رژه نظامی روز استقلال به گرمی از سعد حریری استقبال کرد. حریری در این مراسم در صندلی ای نشسته بود که برای نخست وزیر در نظر گرفته شده بود.

هنوز مشخص نیست که آیا حریری که اکنون به لبنان بازگشته هنوز بر استعفای خود پافشاری خواهند کرد یا خیر. با این حال میشل عون تاکنون استعفای او را نپذیرفته است.

سعد حریری همچنین روز چهارشنبه در کاخ ریاست جمهوری با میشل عون رئیس جمهوری و نبیه بری رئیس پارلمان لبنان دیدار کرد. حریری گفته بود که در لبنان موضع سیاسی اش را اعلام می کند. حریری در جریان مراسم روز استقلال سخنانی بیان نکرد.


مقامات رسمی لبنان و سیاستمداران بلند پایه نزدیک به حریری می گویند که ریاض حریری را مجبور به استعفا کرده و چند هفته اجازه خروج او از عربستان سعودی را نداده اند. با این حال عربستان سعودی و سعد حریری این ادعا را تکذیب کرده اند.

سعد حریری بعد از هفته ها اقامت اسرار آمیز در عربستان سعود با پادرمیانی فرانسه ریاض را ترک کرد و بعد از دیدار کوتاهی با عبدالفتاح سیسی، رئیس جمهوری مصر در قاهره به لبنان بازگشت. آقای حریری پس از ترک مصر هم مستقیما به بیروت بازنگشت و هواپیمای وی برای مدت کوتاهی در قبرس توقف کرد.

آقای حریری سه شنبه شب بدون استقبال رسمی در فرودگاه «رفیق حریری» بیروت، مستقیما برای «فاتحه خواندن» به مزار پدرش در مرکز بیروت رفت.

نخست وزیر مستعفی لبنان روز جمعه پس از ترک ریاض به همراه همسرش به پاریس رفته و در آنجا اعلام کرده بود که برای برگزاری جشن استقلال لبنان تا روز چهارشنبه به کشورش باز خواهد گشت.


استعفای ناگهانی سعد حریری در ریاض، پایتخت عربستان سعودی تنش‌هایی را در منطقه ایجاد و نگرانی‌ها از بروز دور جدیدی از بحران سیاسی در لبنان را تشدید کرد. آقای حریری ایران و حزب‌الله را به تلاش برای ناآرام کردن کشورش متهم کرده است.


صحنه سیاسی لبنان در انتظار سرنوشت استعفای سعد حریری است با این حال سیاستمدار لبنانی معقتدند او در صندلی نخست وزیری باقی خواهد ماند.

مطالب مرتبط