Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

مدارس ابتدایی بریتانیا و موضوع حجاب کودکان دانش آموز

مدارس ابتدایی بریتانیا و موضوع حجاب کودکان دانش آموز
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

بازرسان آموزشی بریتانیا تهیه گزارش درباره پوشش اسلامی کودکان در مدارس ابتدایی این کشور را آغاز کرده اند.

قرار است بازرسان ویژه دولتی با حضور در شماری از مدارس از دختران دانش آموزی که حجاب اسلامی دارند سوال کنند که چرا موها و سر و صورت خود را می پوشانند؟ آن‌ها می‌خواهند بدانند که آیا دختران محبجه از طرف خانواده یا مدرسه مجبور به انتخاب این پوشش شده اند؟

به گفته آماندا اسپیلتمن، سرپرست بازرسان آموزشی مدارس بریتانیا پاسخ این دانش آموزان در گزارش مدارس ثبت خواهد شد.

خانم اسپیلتمن می گوید بخشی از این اقدام به دنبال درخواست زنان مسلمان و نهادهای سکولاری صورت می‌گیرد که خواهان ممنوعیت حجاب در مدارس ابتدایی هستند. وی در عین حال بر این نگرانی تاکید می‌کند که متمایز کردن دختربچه‌ها با حجاب اسلامی در سنین پایین، جداسازی جنسیتی را در کودکان تقویت می‌کند و برابری اجتماعی زن و مرد را در جامعه آینده به خطر می اندازد.

بر اساس گزارش ماه سپتامبر روزنامه تایمز، بررسی انجام شده در یازده منطقه بریتانیا نشان داده است که دست‌‌کم هجده درصد از هشتصد مدرسه ابتدایی این مناطق حجاب اسلامی را به عنوان یکی از گزینه‌های موجود برای یونیفورم مدرسه می‌شناسند.

انجمن ملی سکولار بریتانیا در ماه سپتامبر گزارش داد که بیش از دو مدرسه از پنج مدرسه اسلامی که دختران دانش آموز را می پذیرند سیاستی سخت گیرانه در مورد پوشش اسلامی دختران دارند و حجاب در این مدارس اجباری است.

این انجمن ضمن ارسال نامه ای برای جاستین گیرنینگ، وزیر آموزش بریتانیا زنگ خطر را به صدا در آورده و از مسئولان دولتی می خواهد آزادی دخترانی را که از خانواده های اسلامی آمده اند تامین کنند و به آنها بفهمانند که حق انتخاب دارند و مجبور نیستند پوشش تحمیلی دینی را بپذیرند.

به نظر این انجمن سکولار اجبار یک کودک به پوشیدن لباسی بر اساس کدهای دینی با ارزش های اساسی بریتانیا و مبانی حقوق بشر در ارتباط با کودکان مغایرت دارد.

UK school inspectors to ask girls in hijabs why they wear the Islamic garment https://t.co/VlC9JLAsFE

— Independent Press UK (@IndpressUK) 19 novembre 2017

بریتانیا در میان کشورهای اروپایی به پذیرش خرده فرهنگ‌های محصول مهاجرت در جامعه خود شهره است و به‌ویژه بر خلاف فرانسه، تاکنون محدودیت‌های مذهبی را بر بخش آموزشی اعمال نمی‌کرده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کشف یک «توده مرموز» متعلق به عصر امپراطوری روم که معلوم شد بیشتر از طلا ارزش داشته است

دانشجویان بریتانیایی در حمایت از فلسطینی‌های غزه و همبستگی با هم‌قطاران آمریکایی خود تجمع کردند

شکست تازه محافظه‌کاران در انتخابات مهم شهرداری‌ها؛ صادق‌خان برای سومین بار شهردار لندن شد