حزب حاکم زیمبابوه به ۳۷ سال ریاست رابرت موگابه پایان داد

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
حزب حاکم زیمبابوه به ۳۷ سال ریاست رابرت موگابه پایان داد

حزب حاکم زیمبابوه روز یکشنبه اعلام کرد رابرت موگابه، رئیس جمهوری ۹۳ ساله این کشور را از رهبری این حزب برکنار کرده و علاوه بر پایان دادن به ریاست ۳۷ ساله او بر حزب، گریس موگابه، همسر وی را نیز از این حزب کنار خواهد گذاشت.

کریس ماتسوانگوا، رئیس گروه کهنه سربازان زیمبابوه در راه رسیدن به جلسه کمیته مرکزی حزب حاکم زانو-پی‎اف (اتحاد ملی آفریقایی زیمبابوه- جبهه میهن پرستان) در گفتگو با رویترز گفت که وقت موگابه برای مذاکره کناره گیری بسر رسیده و باید تا وقتی که می تواند کشور را ترک کند. وی افزود که او سعی می کند با متانت و احترام کناره گیری کند اما زمان او برای این نوع مذاکره تمام شده است.

آقای ماتسوانگوا که در ۱۸ ماه گذشته کمپینی را برای حذف و برکناری رابرت موگابه اداره می کرد، همچنین اعلام کرد که حزب، عنوان معاونت رئیس جمهوری را به امرسون منانگاگوا باز خواهد گرداند.

تلویزیون دولتی زیمبابوه روز جمعه اعلام کرده بود که رئیس جمهوری این کشور رابرت موگابه که در بازداشت خانگی قرار گرفته با فرماندهان ارتش که از ۴ روز پیش بواسطه کودتا قدرت را در این کشو در دست دارند ملاقات کرده است. بر اساس گزارش ها یک کشیش کاتولیک نیز در این ملاقات حضور داشته که از زمان کودتا میان ارتش و موگابه میانجیگری می کند.

بیشتر بخوانید: ارتش زیمبابوه: قدرت را به دست گرفتیم، موگابه سالم است

با اعلام احتمال برکناری رابرت موگابه، روز شنبه، صدها هزار نفر از مردم هراره، پایتخت زیمبابوه در خیابانهای این شهر به رقص و پایکوبی پرداخته و سربازان را در آغوش کشیدند. این تظاهرات با نام «برای زیمبابوه جدید» به دعوت گروه کهنه سربازان این کشور صورت گرفت.

سه شنبه، پانزدهم نوامبر در پی برکناری امرسون منانگاگوا از حزب حاکم توسط رابرت موگابه، خیابانهای پایتخت شاهد حضور تانک‌های ارتش بود. گفته می شود که برکناری وی، قدمی برای رسیدن گریس موگابه، همسر رئیس جمهوری زیمبابوه به قدرت و جانشینی رئیس جمهوری بوده است.

برادرزاده رابرت موگابه در روزهای گذشته به خبرگزاری رویترز گفته بود که رهبر سالخورده زیمبابوه و همسرش حاضر هستند که برای «آنچه درست می دانند جان خود را بدهند» و رئیس جمهور حاضر نخواهد شد تا از قدرت کناره گیری کند.