موگابه استعفا نداد

موگابه استعفا نداد
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

رابرت موگابه، رئیس جمهوری ۹۳ ساله زیمبابوه در سخنرانی خود که یکشنبه شب از تلویزیون پخش شد بر خلاف انتظارها از سمتش کناره‌گیری نکرد.

این در حالیست که حزب آقای موگابه، زانو‌پی‌اف تا ظهر دوشنبه به وی فرصت داده بود تا از ریاست جمهوری استعفا دهد. این حزب همچنین آقای موگابه را از ریاست برکنار و امرسون منانگاگوا را جایگزین وی کرد. با این وجود رئیس جمهوری زیمبابموه بدون اشاره به این تحولات گفت که ماه آینده کنگره حزب زانو‌پی‌اف به ریاست وی برگزار خواهد شد.

بیشتر بخوانید:حزب حاکم زیمبابوه به ۳۷ سال ریاست رابرت موگابه پایان داد

پیش از این سخنرانی رئیس جمهوری زیمبابوه با فرماندهان ارتش دیدار کرد، منابع نزدیک به ارتش گفته بودند که آقای موگابه، تحت فشار افکار عمومی و نظامیان پذیرفته است که از قدرت کناره‌گیری کند.

مورگان چانگیرای، از مهمترین رهبران مخالف، گفت که سخنرانی آقای موگابه او را «بهت‌زده» کرده است. همزمان سازمان کهنه‌سربازان که یکی از پرنفوذترین نهادهای زیمبابوه است از مردم این کشور خواست که بار دیگر به خیابان‌ها بیایند و اجازه ندهند که آقای موگابه در مقام خود باقی بماند. ارتش زیمبابوه هفته گذشته کنترل مراکز حساس پایتخت را در اختیار گرفت. نظامیان می گویند که برای مجازات «جنایتکاران» دست به این اقدام زده‌اند.

رابرت موگابه از سال ۱۹۸۰ تا کنون رئیس جمهوری زیمبابوه است. گفته می‌شود که وی قصد دارد همسرش را جایگزین خود کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

خوشحالی مردم زیمبابوه از احتمال کناره‌گیری موگابه از قدرت

موگابه در انظار عمومی حاضر شد

سرنوشت نامشخص زیمبابوه پس از ورود ارتش به صحنه سیاسی