فرمانده زرادخانه هسته‌ای آمریکا: در مقابل دستورات «غیرقانونی» ترامپ مقاومت می‎کنم

فرمانده زرادخانه هسته‌ای آمریکا: در مقابل دستورات «غیرقانونی» ترامپ مقاومت می‎کنم
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ژنرال جان هایتن، فرمانده زاردخانه هسته‌ای ایالات متحده آمریکا، روز شنبه ۲۷ آبان (۱۸ نوامبر) گفت که در در برابر هرگونه دستور «غیرقانونی احتمالی» از سوی دونالد ترامپ، رییس جمهوری این کشور برای استفاده از سلاح هسته‌ای مقاومت خواهد کرد.

آگهی

در نشست امنیتی بین‎المللی هالیفکس، ژنرال هایتن به افراد حاضر در جلسه چنین گفت: «اگر آقای رییس جمهور از من درخواستی غیرقانونی در رابطه با استفاده از سلاح‌های هسته‌ای کند، آنرا رد خواهم کرد و بجای آن با توجه به موقعیت مورد نظر راه‌حلی قانونی را به وی پیشنهاد خواهم کرد.»

ژنرال هایتن این سخنان را بدنبال تشکیل جلسه کمیته روابط خارجی مجلس سنا در این هفته در مورد اختیارات رییس جمهور در رابطه با استفاده از سلاح‌های هسته‌ای ایراد کرد. در این جلسه سنا کارشناسان تاکید کردند که استفاده از سلاح‌های هسته‌ای باید متناسب با تهدید باشد.

هالیفکس سازمانی مستقل، غیرانتفاعی و غیرحزبی است که با هدف افزایش همکاری‌های استراتژیک و تلاش برای برقراری دموکراسی در جهان با کمک کشورهای دموکراتیک نشست و همایش‌هایی بین المللی برگزار می کند. نشست این دوره به مدت سه روز در هالیفکس، مرکز استان نوا اسکوشیا کانادا برگزار می‌گردد.


همچنین ژنرال بازنشسته رابرت کهلر که پیشتر رئیس ستاد فرماندهی استراتژیک آمریکا (استرتکام) را در زمان باراک اوباما، رییس جمهوری پیشین ایالات متحده، برعهده داشت در جلسه سنا توضیح داد که گرچه شخص رییس جمهور قادر است دستور استفاده از سلاح هسته‌ای را صادر کند و ارتش موظف به اجرای آن است، اما دستور ریاست جمهوری برای استفاده از این قبیل سلاح‌ها باید قانونی باشد.

آزمایش‌های هسته‌ای و موشکی اخیر کره شمالی، تهدید آمریکا و متحدانش از سوی پیونگ یانگ و درگیری‎های لفظی میان کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی و دونالد ترامپ، به نگرانی‌های جهانی از احتمال استفاده از سلاح‌ها هسته‌ای دامن زده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ژاپن از استراتژی دونالد ترامپ در قبال بحران کره حمایت می‌کند

جان کری: برهم زدن برجام رابطه با کره شمالی را بدتر میکند

ادعای نویسنده کتابی جدید درباره مرداک: آرزوی میلیاردر ۹۲ ساله آمریکایی شنیدن خبر مرگ ترامپ است