Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

آگهی

ایران: اظهارات وزیر خارجه فرانسه تحت تاثیر القائات عربستان بوده است

ایران: اظهارات وزیر خارجه فرانسه تحت تاثیر القائات عربستان بوده است
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

ایران در واکنش به اظهارات وزیر امور خارجه فرانسه در جریان نشست خبری مشترک با همتای سعودی وی در ریاض درباره نگرانی از سلطه ایران در منطقه، این سخنان را ناشی از «القائات مقامات عربستان» خواند.

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران صحبتهای ژان ایو لودریان، وزیر امور خارجه فرانسه را نادیده گرفتن واقعیات موجود در منطقه و «تحت تأثیر القائات مقامات متوهم و جنگ افروز سعودی» دانست و گفت که اینگونه ابراز نگرانی های خصمانه «مشکلی از بحران هایی که در تمامی آنها نقش مخرب عربستان سعودی قطعی و کاملا عیان و آشکار است» کم نمی کند.

وی اظهارات آقای لودریان را به نفع عربستان سعودی هم ندانست و گفت که همراهی با این «القائات» به «این کشور نیز برای خروج و عبور از بحران های داخلی و منطقه ای که با آنها دست به گریبان است نیز کمکی نمی کند.»

وزیر امور خارجه فرانسه که روز پنجشنبه برای دیدار با سعد حریری، نخست وزیر لبنان و گفتگو با مقامات عربستان وارد ریاض شده بود، در کنفرانس خبری مشترک با عادل جبیر، با اشاره به برنامه موشکی ایران از «وسوسه سلطه ‌گری» تهران در منطقه ابراز نگرانی کرده بود.

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه همچنین فروش تسلیحات توسط «برخی کشورهای فرامنطقه ای» به کشورهای منطقه و حمایت از عربستان سعودی را باعث «گستاخ» شدن این کشور و بی ثباتی و ناامنی در خاورمیانه دانست.

وی با انتقاد از رویکرد فرانسه به مسائل منطقه‌ای، نگاه این کشور را جانبدارانه دانست و گفت که این رویکرد به «بالفعل شدن بحران های بالقوه» کمک می کند.

بهرام قاسمی در بخش دیگری از سخنانش به اظهارات جدید عادل جیبر، وزیر امور خارجه عربستان اشاره کرد و آن را تکرار «ادعاهای بی اساس» دانست. وی سیاست های عربستان سعودی را «هشداری جدی» برای منطقه خواند و بر لزوم متوقف کردن آن تاکید کرد.

عادل جبیر در مصاحبه با رویترز رفتار ایران در منطقه را «تجاوزکارانه» توصیف کرده بود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

هند: خدمه کشتی آمریکایی را پس از حمله حوثی‌ها نجات دادیم

علی خامنه‌ای با حمایت از حملات حوثی‌ها به کشتی‌ها ابراز امیدواری کرد که «این مجاهدت‌ها ادامه یابد»

حوثی‌های یمن از توانایی خود در حمله به اهدافی در دریای مدیترانه خبر دادند