اولتیماتوم به پناهجویان مانوس برای ترک اردوگاه

اولتیماتوم به پناهجویان مانوس برای ترک اردوگاه
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

دولت محلی پاپوآگینه نو می گوید که برای تخلیه پناهجویان باقیمانده در کمپ جزیره مانوس که چندین روز است بدون آب و مواد غذایی بسر می برند، به زور متوسل خواهد شد.

پطروس توماس، وزیر مهاجرت پاپوآگینه نو روز یکشنبه در بیانیه ای به پناهجویان تا روز دوشنبه مهلت داد تا اردوگاه مانوس را ترک کنند. وی تاکید کرد در غیر این صورت به زور متوسل خواهد شد. او افزود: «بدلیل نگرانی های جدی درباره غذا و سلامت کسانی که در اردوگاه باقی مانده اند، با همکاری مقامات مسئول قدم های لازم را جهت جابجایی ساکنان بر می داریم.»

در روزهای گذشته آب و مواد غذایی این اردوگاه قطع شد اما پناهجویان حاضر به ترک کمپ نشدند. صدها نفر از این پناهجویان بیش از ۱۳ روز بدون دریافت آب و غذای منظم بسر بردند.

بیشتر بخوانید: مهلت ۲۴ ساعته به پناهجویان مانوس برای وداع با رویای استرالیا

اگرچه به گفته ساکنان اردوگاه تا ساعت ۵ بعداز ظهر روز دوشنبه به وقت محلی هیچ اقدامی برای خارج کردن اجباری آنان توسط نیروهای پلیس انجام نگرفته است، اما یکی از پناهجویان به خبرگزاری رویترز گفت که مخزن آب این کمپ که از آب باران پر شده بود، توسط کارکنان پاپوآگینه نو تخرب شده است.
این پناهجو که خواست نامش فاش نشود گفت: «کارکنان اداره مهاجرت آمدند و مخزنی را که ما در آن آب باران را جمع آوری می کردیم سوراخ کردند.»

پس از آنکه دادگاه پاپوآ گینه نو این کمپ را غیر قانونی اعلام کرد، مقامات دولت محلی در ماه اکتبر این محل را تعطیل کردند و دو هفته پیش با خروج نیروهای امنیتی آب و برق این کمپ نیز قطع شد.


استرالیا از جزیره مانوس در اقیانوس آرام برای نگهداری پناهجویان غیرقانونی بازداشت شده که با قایق خود را به استرالیا می رساندند استفاده می کرد.

سازمان ملل متحد نسبت به «بحران انسانی جدی» در میان پناهجویان این کمپ که اکثرا ایرانی، افغان، میانماری، پاکستانی و سریلانکایی هستند، هشدار داده است.

بیشتر بخوانید: «صدای ایرانی مانوس» برنده جایزه عفو بین الملل شد

ایالات متحده در توافق مبادله پناهجویان پذیرفته بود تا ۱۲۵۰ پناهجوی جزایر مانوس و نائورو را بپذیرد که تا کنون تنها ۵۴ پناهجو از این اردوگاه‌ها به آمریکا فرستاده شده اند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

«صدای ایرانی مانوس» برنده جایزه عفو بین الملل شد

جسد یک پناهجوی ایرانی در جزیره مانوس پیدا شد

استرالیا به پناهجویان ساکن جزیره مانوس غرامت می پردازد