Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

اسرائیل برای فشار بر حزب‌الله و ایران به سازمان ملل متوسل می‌شود

اسرائیل برای فشار بر حزب‌الله و ایران به سازمان ملل متوسل می‌شود
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

اسرائیل قصد دارد برای افزایش فشار بر ایران و حزب‌الله لبنان از سازمان ملل اجرای سختگیرانه‌تر مفاد آتش‌بس سال ۲۰۰۶ میان این کشور و حزب‌الله را درخواست کند.

روزنامه انگلیسی‌زبان جروزالم پست چاپ اسرائیل روز جمعه در گزارش خود خبر داده که دولت این کشور تصمیم دارد تا طرح به اجرا گذاشتن جزء به جزء آتش‌بس سال ۲۰۰۶ را از سازمان ملل درخواست کند. در سال ۲۰۰۶ و در پایان جنگ دوم میان اسرائیل و حزب‌الله موسوم به جنگ ژوییه (حرب تموز)، دو طرف بر خروج نیروهای اسرائیل از خاک لبنان و استقرار ارتش لبنان و صلحبانان سازمان ملل در جنوب این کشور توافق کردند.

اسرائیل کاتز، وزیر اطلاعات اسرائیل اخیرا درباره نادیده گرفته شدن این توافق به خبرگزاری آسیوشیتدپرس گفت: «در سالهای گذشته حزب‌الله فعالیت‌های خود را در لبنان گسترش داده است. این موضوع به معنای نادیده‌گرفتن قطعنامه‌های سازمان ملل متحد است. »

آقای کاتز با اشاره به سفر آتی‌اش به ایالات متحده آمریکا گفت که قرار است با آنتونیو گوتِرِش دبیر کل سازمان ملل متحد دیدار داشته باشد. او همچنین بر لزوم خلع سلاح کردن حزب‌الله، ایجاد یک دولت واحد در لبنانو برسمیت شناختن نیروهای سازمان ملل به‌عنوان تنها نیروی نظامی در جنوب لبنان تاکید کرد. آقای کاتز در گفتگو با آسیوشیتدپرس با تاکید بر نفوذ سیاسی حزب‌الله در عرصه سیاسی لبنان گفت: «لبنان به حزب‌الله بدل گشته و حزب‌الله یعنی ایران.»

سخنان وزیر اطلاعات اسرائیل درباره نفوذ ایران و حزب‌الله در لبنان در حالی بیان منتشر می‌شود که روز یکشنبه، بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر اسرائیل در مصاحبه‌ای با بی‌بی‌سی به تسلط ایران بر لبنان اشاره کرده بود. وی در اینباره گفته بود: «همه اعراب و اسرائیل در یک مورد توافق دارند. ما باید مانع تسلط ایران در لبنان شویم.»

بیشتر بخوانید:
اسرائيل: حزب‌الله به کمک ایران در لبنان خط تولید انبوه سلاح راه می‌اندازد

میشل عون، رییس جمهوری لبنان روز یکشنبه در دیدار با گروه بین المللی حمایت از لبنان و با حضور نمایندگانی از کشورهای آمریکا، روسیه و فرانسه بر بازگرداندن «توازن» میان نهادهای سیاسی این کشور تاکید کرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مسئول بلند‌پایه سازمان ملل متحد: رهبران سیاسی بیش از پایان دادن به مناقشات دغدغه قدرت دارند

یونیسف: یک چهارم کودکان زیر ۵ سال در جهان از فقر غذایی شدید رنج می‌برند

اطلاعیه دربار از وضیت سلامتی پادشاه عربستان: ملک سلمان دچار «حرارت بالا» شده است