تأکید ماکرون بر لزوم قاطعیت در برابر اقدامات ایران

تأکید ماکرون بر لزوم قاطعیت در برابر اقدامات ایران
نگارش از مسعود سالاری
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

رئیس جمهوری فرانسه بر لزوم تداوم قاطعیت در برابر اقدامات منطقه‌ای ایران تأکید کرد.

آگهی

امانوئل ماکرون که برای یک دیدار ۲۴ ساعته در امارات متحده عربی به سر می‌برد، در مصاحبه‌ای با روزنامه الاتحاد که روز چهارشنبه ۱۷ آبان منتشر شد، ضمن تأکید بر لزوم حفظ آرامش و مسئولیت‌پذیری بازیگران منطقه‌ای برای حفظ ثبات در خاور میانه گفت: «این مهم است که ما همچنان در برابر اقدامات منطقه‌ای و برنامه موشکی ایران قاطع بمانیم.»

این نخستین بار است که امانوئل ماکرون در کسوت رئیس جمهوری فرانسه به خاورمیانه سفر کرده است.

آقای ماکرون در مصاحبه خود با روزنامه اماراتی همچنین گفت: «باز کردن یک جبهه جدید تنها تنش‌ها را تشدید می‌کند و این منطقه را بی‌ثبات‌تر می‌سازد.»

اشاره ماکرون به بالا گرفتن تنش میان دو رقیب دیرینه منطقه یعنی ایران و عربستان است. امارات متحده عربی از هم‌پیمانان نزدیک عربستان سعودی در خاورمیانه است. از شنبه شب گذشته در پی شلیک یک موشک به سمت ریاض، تنش میان عربستان و ایران به اوج خود رسیده است. ارتش سعودی به کمک سامانه ضد موشکی خود، این موشک بالستیک را که از سوی شبه‌نظامیان حوثی مورد حمایت ایران در یمن شلیک شده بود، بر فراز فرودگاه ریاض منفجر کرد.

امانوئل ماکرون همچنین در مورد زیر سؤال بردن برجام توسط دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا گفت: «امروز به جای این توافق که مسئله هسته‌ای ایران را در چهارچوب قرار داده است، گزینه دیگری وجود ندارد.»

او با یادآوری مثال کره شمالی افزود: «نبود یک چهارچوب حقوقی بین‌المللی به این کشور اجازه داده تا ظرفیت‌های هسته‌ای خود را افزایش دهد. بنابراین ما نباید همان اشتباه را [در مورد ایران] تکرار کنیم.»


هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

عربستان از انهدام موشک شلیک شده از یمن در نزدیکی ریاض خبر داد

طرح قدرت‌های جهانی برای متوقف کردن همکاری‌های امارات و روسیه

گسترش فعالیت کازینوها و نگرانی از پولشویی؛ امارات اداره‌ای ویژه «بازی‌های تجاری» دایر کرد