ترامپ: هیچ رژیمی نباید عزم آمریکا را دست‌کم بگیرد

ترامپ: هیچ رژیمی نباید عزم آمریکا را دست‌کم بگیرد
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

دونالد ترامپ، رییس جمهوری ایالات متحده آمریکا روز یکشنبه وارد ژاپن شد. سفر دوازده روزه آقای ترامپ به شرق آسیا طولانی‌ترین سفر یک رییس‌جمهوری آمریکا در بیست و پنج سال گذشته خواهد بود.

هواپیمای رییس جمهوری آمریکا صبح یکشنبه در مرکز نظامی یوکوتا، واقع در چهل کیلومتری غرب توکیو، فرود آمد. آقای ترامپ که در مراسم صبحگاهی سربازان آمریکایی شرکت کرده بود گفت: «هیچکس، هیچ دیکتاتور و رژیمی نباید عزم آمریکا را دست‌کم بگیرد.»

سخنان آقای ترامپ در حالی بیان شد که وی پیش‌تر در مصاحبه با خبرنگاران داخل هواپیما درباره انفجار موشک بالستیک بر فراز فرودگاه بین المللی ملک خالد، واقع در حومه ریاض گفته بود: «به نظر من کار ایرانی‌ها بود. سیستم پدافند ساخت کشور ما آن را در هوا منفجر کرد…ما هر چیزی را که در جهان در حال روی دادن است رصد می‌کنیم.»

رییس جمهور آمریکا و شینزو آبه، نخست وزیر ژاپن در کلوب گلف کاسومیگاسکی با یکدیگر دیدار داشتند. دونالد ترامپ و شینزو آبه دوستدار بازی گلف هستند. هر دو سیاستمدار در برابر دوربین خبرنگاران یک کلاه بازی گلف را امضاء کردند. بر روی کلاه چنین نوشته شده بود: «دونالد و شینزو اتحاد را قوی‌تر می‌کنند.»

آقای ترامپ به محض ورود به ژاپن تلاش کرد تا به این کشور درباره تعهدات آمریکا اطمینان خاطر دهد. او در اینباره گفت: «ژاپن یک همکار با ارزش و متحدی حیاتی برای ایالات متحده است.»

آقای آبه نیز در این دیدار برای تقویت همکاری میان دو کشور ابراز تمایل کرد. او گفت که کشورش خواهان تقویت بیش از پیش روابط ژاپن و آمریکا بر اساس روابط دوستی و اطمینان است.

دیدار دونالد ترامپ و شینزو آبه، نخست وزیر ژاپن از چند جنبه دارای اهمیت ویژه‌ای است. این نخستین سفر رییس جمهوری آمریکا به ژاپن پس از آزمایش موشک‌ بالستیک کره شمالی است. از سوی دیگر، حزب آقای آبه بتازگی در انتخابات زودهنگام بیشترین کرسی‌های پارلمان را بدست آورده است. آقای آبه خواهان تشکیل ارتش منظم و حضور موثر نظامی در منطقه شرق آسیاست. در همین حال، دونالد ترامپ نیز پیش از آغاز سفر به آسیا در مصاحبه ای با فاکس نیوز درباره نقش آینده ژاپن در منطقه گفته بود: «ژاپن ملتی جنگجو است. به چینی‌ها می‌گویم که در صورت نادیده گرفتن بحران کره شمالی، با مشکل بزرگی روبرو خواهند شد.»

بیشتر بخوانید:
طولانی‌ترین سفر رییس جمهوری آمریکا به شرق آسیا آغاز شد
نخست وزیر ژاپن: ترامپ رهبری قابل اعتماد است

کره جنوبی، چین و ویتنام مقصدهای بعدی رییس جمهوری آمریکا هستند. پیش بینی می شود رییس جمهوری ایالات متحده در این سفر با ولادیمیر پوتین نیز دیداری داشته باشد. وی در مصاحبه با خبرنگاران داخل هواپیمای رییس جمهوری و پیش از رسیدن به ژاپن درباره احتمال دیدار با ولادیمیر پوتین، رییس جمهوری روسیه بر سر بحران کره شمالی سخن گفت.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

طولانی‌ترین سفر رییس جمهوری آمریکا به شرق آسیا آغاز شد

نخست وزیر ژاپن: ترامپ رهبری قابل اعتماد است

مردی که مقابل دادگاه محاکمه ترامپ خودسوزی کرده بود جان باخت