Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

فرمانده سپاه: ترامپ دروغ‌های زیادی گفته است

فرمانده سپاه: ترامپ دروغ‌های زیادی گفته است
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

محمد علی جعفری، فرمانده سپاه پاسداران ایران در پاسخ به ادعای دونالد ترامپ مبنی بر اینکه ایران مسئول شلیک موشک از یمن به سمت عربستان سعودی است، گفت: «ترامپ حرف‌های غلط، بی‌اساس و دروغ زیاد زده و این مورد هم از این دست حرف‌هاست.»

او افزود: «ادعای در اختیار گذاشتن موشک به یمن از سوی ایران بی‌اساس است و جمهوری اسلامی اساسا امکان انتقال موشک به یمن را ندارد. این موشک‌ها ساخت خود یمنی‌ها و صنایع نظامی آنها بوده است.»

عربستان سعودی شامگاه شنبه اعلام کرد یک موشک را که به سمت این کشور شلیک شده بود، به کمک سامانۀ دفاع هوایی خود منهدم کرده است. این موشک دوربرد از یمن به سمت فرودگاه ملک خالد در شمال ریاض شلیک شده بود.

در واکنش، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحدۀ آمریکا در حالی‌که رهسپار توکیو بود به خبرنگاران گفت: «به نظر من حمله به عربستان سعودی کار ایران بوده است و سامانه ضد موشکی ما این موشک را در هوا منهدم کرد.» او هدف قرار گرفته شدن این موشک بر فراز عربستان را نشان دهندۀ توانایی سامانه ضدموشکی آمریکا دانست و گفت: «هیچکس توانایی ساخت آنچه ما می‌سازیم را ندارد و ما اکنون این سامانه را در تمام جهان می‌فروشیم.»

بنا بر گزارش خبرگزاری تسنیم، همزمان با تشدید درگیری‌ها در یمن، نیروهای یمن اقدام به تولید یا ارتقاء تسلیحات و تجهیزات جنگی خود کرده‌اند و موشکهای «برکان‌اچ۲» و «قاهر‌ام۲» از جملۀ این تولیدات داخلی است.

در بیانیۀ ارتش یمن در سال گذشته و پس از حمله موشکی به پایگاهی در نزدیکی ریاض نیز اعلام شده بود که موشک «برکان۲» نسخه پیشرفته‌تر موشک «برکان۱» است که بر اساس موشک اسکاد در مرکز پژوهش و توسعه وابسته به صنایع موشکی یمن ارتقاء یافته است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

عربستان از انهدام موشک شلیک شده از یمن در نزدیکی ریاض خبر داد

نتانیاهو: ایران کشورها را یکی پس از دیگری طعمه خود می‌کند

دوستی تهران و دوحه؛ آیا سیاست قطر در قبال سوریه تغییر می‌کند؟