واکنش مقام‌های ایرانی به اسناد سیا در مورد پیوند ایران با بن لادن

واکنش مقام‌های ایرانی به اسناد سیا در مورد پیوند ایران با بن لادن
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

برخی مقام‌های ایران به انتشار ۴۷۰ هزار سند سازمان مرکزی اطلاعات آمریکا، سیا در مورد القاعده واکنش نشان دادند. در بخشی از این اسناد که در جریان عملیات کشتن بن لادن در ابوت آباد پاکستان در سال ۲۰۱۱ پیدا شده و روز چهارشنبه ۱۰ آبان منتشر شد، نشانه هایی از برخی پیوندها میان ایران با گروه القاعده به رهبری بن لادن به چشم می خورد.

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران در واکنش به انتشار این اسناد در صفحه توئیتر خود نوشت که نمی توان از نام ایران برای «پوشاندن نقش متحدان آمریکا» در حملات یازده سپتامبر استفاده کرد. او این گزارش ها را «دروغ» و «گزینشی» خوانده است.


منظور آقای ظریف از «متحدان آمریکا» در این پست توئیتری، عربستان سعودی است.

اسناد منتشر شده سیا شامل نوشته، عکس، ویدئو و فایل‌های صوتی است که اطلاعاتی درباره زندگی شخصی بن لادن و خانواده او ارائه می کند. از جمله یکی از ویدئوها مربوط به مراسم ازدواج حمزه پسر بن لادن است که ظاهرا در ایران برگزار شده است.

در اسناد منتشر شده از سوی سیا، نوشته هایی نیز وجود دارد که از پیوندهای ایران و القاعده خبر می دهد و ظاهرا یکی از افسران بن لادن آنها را نوشته است.

در این اسناد نوشته هایی نیز وجود دارد که در آن ایران پیشنهاد آموزش، تامین مالی و سلاح را به «برادران سعودی» القاعده داده به شرط آنکه به منافع آمریکا در خلیج فارس حمله کنند.

اسناد دیگر نشان می دهند که بن لادن حتی برای علی خامنه‌ای رهبر ایران نامه نوشته تا برخی از بستگانش که در ایران زندانی بودند آزاد شوند.

به باور برخی تحلیل گران، انتشار اسناد پیوندهای القاعده با ایران در شرایط کنونی، به سیاست ایران هراسی دولت دونالد ترامپ کمک می کند.

مقام‌های رسمی ایران همواره مدعی بوده اند که گروه القاعده برساخته خود ایالات متحده آمریکا بوده و آنها با این گروه هیچ ارتباطی نداشته اند. روز پنج شنبه بعد از انتشار اسناد سی آی ای، حمید بعیدی نژاد، سفیر جمهوری اسلامی ایران در لندن نیز در صفحه توئیتر خود از قول هیلاری کلینتون، وزیر خارجه پیشین آمریکا یادآوری کرد که ایالات متحده خودش گروه القاعده را ساخته و تأمین کرده است.


خبرگزاری فارس نیز پیش از این سیا را به انتشار گزینشی اسناد مورد بحث متهم کرده بود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تبادل زندانیان میان تهران و واشنگتن؛ قطر با دلارهای آزادشده، پول غذا و داروی ایرانی‌ها را می‌پردازد

روایت هفتادسال پیش آسوشیتدپرس از روز کودتا علیه مصدق؛ متن کامل خبری که از تهران به جهان مخابره شد

هشدار نیروهای دریایی غربی به کشتی‌های تجاری عبوری از تنگه هرمز: از آب‌های سرزمینی ایران دور بمانید