واکنش مقام‌های ایرانی به اسناد سیا در مورد پیوند ایران با بن لادن

واکنش مقام‌های ایرانی به اسناد سیا در مورد پیوند ایران با بن لادن
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

برخی مقام‌های ایران به انتشار ۴۷۰ هزار سند سازمان مرکزی اطلاعات آمریکا، سیا در مورد القاعده واکنش نشان دادند. در بخشی از این اسناد که در جریان عملیات کشتن بن لادن در ابوت آباد پاکستان در سال ۲۰۱۱ پیدا شده و روز چهارشنبه ۱۰ آبان منتشر شد، نشانه هایی از برخی پیوندها میان ایران با گروه القاعده به رهبری بن لادن به چشم می خورد.

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران در واکنش به انتشار این اسناد در صفحه توئیتر خود نوشت که نمی توان از نام ایران برای «پوشاندن نقش متحدان آمریکا» در حملات یازده سپتامبر استفاده کرد. او این گزارش ها را «دروغ» و «گزینشی» خوانده است.

A record low for the reach of petrodollars: CIA & FDD fake news w/ selective AlQaeda docs re: Iran can’t whitewash role of US allies in 9/11

— Javad Zarif (@JZarif) November 2, 2017

منظور آقای ظریف از «متحدان آمریکا» در این پست توئیتری، عربستان سعودی است.

اسناد منتشر شده سیا شامل نوشته، عکس، ویدئو و فایل‌های صوتی است که اطلاعاتی درباره زندگی شخصی بن لادن و خانواده او ارائه می کند. از جمله یکی از ویدئوها مربوط به مراسم ازدواج حمزه پسر بن لادن است که ظاهرا در ایران برگزار شده است.

در اسناد منتشر شده از سوی سیا، نوشته هایی نیز وجود دارد که از پیوندهای ایران و القاعده خبر می دهد و ظاهرا یکی از افسران بن لادن آنها را نوشته است.

در این اسناد نوشته هایی نیز وجود دارد که در آن ایران پیشنهاد آموزش، تامین مالی و سلاح را به «برادران سعودی» القاعده داده به شرط آنکه به منافع آمریکا در خلیج فارس حمله کنند.

اسناد دیگر نشان می دهند که بن لادن حتی برای علی خامنه‌ای رهبر ایران نامه نوشته تا برخی از بستگانش که در ایران زندانی بودند آزاد شوند.

به باور برخی تحلیل گران، انتشار اسناد پیوندهای القاعده با ایران در شرایط کنونی، به سیاست ایران هراسی دولت دونالد ترامپ کمک می کند.

مقام‌های رسمی ایران همواره مدعی بوده اند که گروه القاعده برساخته خود ایالات متحده آمریکا بوده و آنها با این گروه هیچ ارتباطی نداشته اند. روز پنج شنبه بعد از انتشار اسناد سی آی ای، حمید بعیدی نژاد، سفیر جمهوری اسلامی ایران در لندن نیز در صفحه توئیتر خود از قول هیلاری کلینتون، وزیر خارجه پیشین آمریکا یادآوری کرد که ایالات متحده خودش گروه القاعده را ساخته و تأمین کرده است.

Great confessions by Mrs. Clinton:
We created al-Quada, supported them with advanced weapons and left a big mess in Afghanistan/Pakistan. pic.twitter.com/SaT0d37pgg

— Hamid Baeidinejad (@baeidinejad) 2 novembre 2017

خبرگزاری فارس نیز پیش از این سیا را به انتشار گزینشی اسناد مورد بحث متهم کرده بود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

چرا روحانی از حمله به عین‌الاسد بی‌خبر بود؟ پاسخ کیهان: محرمانه بود، فقط ۱۰ نفر خبر داشتند

واشنگتن‌پست: ایران با دو هدف متفاوت خواستار خویشتنداری گروه‌های مسلح در عراق و لبنان شده است

واکنش وزارت امور خارجه ایران به سفر بازیگر آمریکایی فیلم‌های پورن؛ ویتنی رایت چگونه به تهران رسید؟