Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

اسناد سیا: نفرت بن لادن از غرب در سفرش به بریتانیا شکل گرفت

اسناد سیا: نفرت بن لادن از غرب در سفرش به بریتانیا شکل گرفت
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

اسامه بن لادن، رهبر پیشین گروه القاعده در دفترچه خاطرات خود سفر به بریتانیا در دورانی نوجوانی را عامل انزجارش از فرهنگ غرب معرفی کرده بود.

سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) روز چهارشنبه ۴۷۰ هزار سندی را که در مخفیگاه اسامه بن لادن، رهبر گروه القاعده کشف شده بود، منتشر کرد.

بنا به اعلام این سازمان انتشار این اسناد در راستای «شفافیت» و «بالا بردن درک عمومی» از القاعده و اسامه بن لادن صورت می گیرد. دفترچه خاطرات روزانه رهبر گروه القاعده یکی از اسناد منتشر شده است.

Today we released nearly 470,000 files recovered in 2011 raid on Usama Bin Ladin’s compound in Abbottabad, Pakistan.https://t.co/QZcoAu3uEwpic.twitter.com/Dn8awV9ndn

— CIA (@CIA) November 1, 2017

اطلاعات داده شده در دفترچه خاطرات رهبر پیشین القاعده برای اولین بار سفر او به بریتانیا را تائید می کند. اسامه بن لادن هنگامی که کلاس ششم و ۱۳ ساله بود برای اولین بار به بریتانیا فرستاده شده بود. یک سال بعد او ۱۰ هفته را برای «تحصیل» در بریتانیا سپری کرد.

رهبر پیشین گروه القاعده در دفترچه خاطراتش گزارشی از بازدید خود از منزل ویلیام شکسپیر، نمایشنامه نویش بریتانیایی نوشته است. او تاکید کرده که تحت تاثیر جامعه بریتانیا و فرهنگ آن قرار نگرفته است.

اسامه بن لادن نوشته است: «احساس می کردم آنها بی بند و بار هستند. به دلیل سنم تصویر کاملی از زندگی در آنجا به دست نیاوردم.»

او از جامعه بریتانیا به عنوان جامعه ای با «فرهنگی بی بند و بار» یاد کرده بود.

همزمان با انتشار این اسناد یک پایگاه اینترنتی مدرکی از رابطه گروه القاعده با ایران را منتشر کرده است. این سند ۱۹ صفحه ای نشان می دهد که ایران در ازای حمله القاعده به منافع آمریکا در عربستان سعودی و حاشیه خلیج فارس به این گروه پیشنهاد «پول و سلاح» و «آموزش نظامی در اردوگاه های گروه حزب الله» داده بود. پاسخ القاعده به این پیشنهاد تهران مشخص نیست.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ساعت مچی محبوب تروریست‌ها؛ چرا «گروه‌های جهادی» از کاسیو استفاده می‌کنند؟

چرا آلمان نمی تواند محافظ سابق اسامه بن لادن را اخراج کند؟

هشدار کرملین به ناتو: استقرار موشک‌های آمریکایی در اروپا را برنمی‌تابیم