اسناد سیا: نفرت بن لادن از غرب در سفرش به بریتانیا شکل گرفت

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
اسناد سیا: نفرت بن لادن از غرب در سفرش به بریتانیا شکل گرفت

اسامه بن لادن، رهبر پیشین گروه القاعده در دفترچه خاطرات خود سفر به بریتانیا در دورانی نوجوانی را عامل انزجارش از فرهنگ غرب معرفی کرده بود.

سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) روز چهارشنبه ۴۷۰ هزار سندی را که در مخفیگاه اسامه بن لادن، رهبر گروه القاعده کشف شده بود، منتشر کرد.

بنا به اعلام این سازمان انتشار این اسناد در راستای «شفافیت» و «بالا بردن درک عمومی» از القاعده و اسامه بن لادن صورت می گیرد. دفترچه خاطرات روزانه رهبر گروه القاعده یکی از اسناد منتشر شده است.


اطلاعات داده شده در دفترچه خاطرات رهبر پیشین القاعده برای اولین بار سفر او به بریتانیا را تائید می کند. اسامه بن لادن هنگامی که کلاس ششم و ۱۳ ساله بود برای اولین بار به بریتانیا فرستاده شده بود. یک سال بعد او ۱۰ هفته را برای «تحصیل» در بریتانیا سپری کرد.

رهبر پیشین گروه القاعده در دفترچه خاطراتش گزارشی از بازدید خود از منزل ویلیام شکسپیر، نمایشنامه نویش بریتانیایی نوشته است. او تاکید کرده که تحت تاثیر جامعه بریتانیا و فرهنگ آن قرار نگرفته است.

اسامه بن لادن نوشته است: «احساس می کردم آنها بی بند و بار هستند. به دلیل سنم تصویر کاملی از زندگی در آنجا به دست نیاوردم.»

او از جامعه بریتانیا به عنوان جامعه ای با «فرهنگی بی بند و بار» یاد کرده بود.

همزمان با انتشار این اسناد یک پایگاه اینترنتی مدرکی از رابطه گروه القاعده با ایران را منتشر کرده است. این سند ۱۹ صفحه ای نشان می دهد که ایران در ازای حمله القاعده به منافع آمریکا در عربستان سعودی و حاشیه خلیج فارس به این گروه پیشنهاد «پول و سلاح» و «آموزش نظامی در اردوگاه های گروه حزب الله» داده بود. پاسخ القاعده به این پیشنهاد تهران مشخص نیست.