Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

شمار مبتلایان به وبا در یمن کاهش یافته است

شمار مبتلایان به وبا در یمن کاهش یافته است
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

سازمان پزشکان بدون مرز روز دوشنبه اعلام کرد بیش از ۳۷ مرکز خود را در کشور یمن به دلیل کاهش شمار مبتلایان به بیماری وبا تعطیل می‌کند.

این سازمان در بیانیه‌ای گفت: «شمار کسانی که به وبا مبتلا شده‌ و به مراکز تحت نظر سازمان پزشکان بدون مرز در یمن مراجعه کرده‌اند نسبت به زمان اوج شیوع این بیماری، بطور قابل توجهی کاهش یافته است. در نتیجه، این سازمان بیشتر مراکز درمان وبا را یا می‌بندد و یا ظرفیت آنها را کاهش می دهد.»

به گفتۀ سازمان پزشکان بدون مرز در هفته دوم ماه اکتبر ۵۶۷ بیمار جدید مشکوک به وبا در ۹ ایالت یمن به درمانگاههای این سازمان مراجعه کرده‌اند؛ در حالی‌که شمار مبتلایان به این بیماری در هفته سوم ماه ژوئن یعنی زمان اوج این اپیدمی ۱۱۱۳۹ نفر بوده است. همچنین «تنها ۹ درصد از بیمارانی که در هفتۀ گذشته توسط این نیروهای این سازمان معاینه شده‌اند نیاز به بستری شدن داشتند و شمار اندکی از بیماران نیز دارای علائمی بودند که با علائم وبا مطابقت داشت.»

رئیس ماموریت پزشکان بدون مرز در یمن می گوید: «اگرچه شیوع وبا هنوز پایان نیافته است اما دیگر اولویت پزشکی ما در یمن محسوب نمی‌شود. با این وجود نباید از وضعیت سلامت میلیون‌ها یمنی که به مراقبتهای بهداشتی اولیه هیچ دسترسی ندارند غافل ماند.»

بنا بر گزارش سازمان جهانی بهداشت نیز طی شش ماه گذشته ۸۸۴۳۶۸ مورد مشکوک به ابتلا به بیماری وبا در کشور جنگ‌زدۀ یمن به ثبت رسیده است که از این تعداد ۲۱۸۴ نفر از بیماران جان خود را از دست داده‌اند. سازمان جهانی بهداشت می گوید نرخ مرگ و میر در حال حاضر به میزان ۲۵ درصد کاهش یافته است.

از زمان آغاز جنگ داخلی در یمن در مارس ۲۰۱۵ میلادی بیش از ۱۰ هزار نفر در این کشور جنگ‌زده کشته شده‌اند. شدت درگیری‌ها، بویژه حملات جنگنده‌های ائتلاف اعراب به رهبری عربستان سعودی و از بین رفتن زیرساخت‌ها و عدم دسترسی ساکنان به آب آشامیدنی، مواد غذایی و امکانات بهداشتی منجر به آن شد که بیماری‌های گوارشی بطور گسترده در میان ساکنان یمن دیده شود و به گفتۀ سازمانهای فعال در امور بشردوستانه مدت همه گیر شدن بیماری وبا در این کشور نیز از آنچه انتظار می رفت، طولانی‌تر شود.

این سازمانها هشدار داده‌اند چنانچه بسرعت در زمینه سلامت مردم یمن و تامین آب و غذا و بهداشت آنها برنامۀ جدی به اجرا گذاشته نشود، وضعیت انسانی در یمن به یک «فاجعه» تبدیل خواهد شد و ممکن است بار دیگر وبا در سراسر این کشور شایع شود.

الکساندر فیته، رئیس کمیتۀ بین‌المللی صلیب سرخ در یمن نیز هشدار داده است: «در حال حاضر بخش سلامت در یمن به دلیل کمبودهای شدید به زانو درآمده و کارکنان این بخش نیز با مشکلات جدی مواجه هستند بویژه آنکه دستمزدی هم به آنها پرداخت نشده است.»

سازمان پزشکان بدون مرز نیز اعلام کرده است که طی ۱۳ ماه گذشته به پزشکان، پرستاران و دیگر کارمندان بخش سلامت در این کشور، هیچ دستمزدی پرداخت نشده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

حال سلیم، نماد کودکان گرسنه یمن «بهتر» است

جنگ یمن؛ عکسهایی که عربستان نمی خواهد دیده شوند

«برای چشم‌های بثینه»