تنش در اردوگاه پناهجویان در پاپوآ گینه‌نو؛ مخالفت پناهجویان با ترک اردوگاه

تنش در اردوگاه پناهجویان در پاپوآ گینه‌نو؛ مخالفت پناهجویان با ترک اردوگاه
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

پناهجویانی که از سوی استرالیا در جزیره مانوس در پاپوآ گینه نو نگهداری می شوند از ترک مرکز پناهجویی استرالیا در این جزیره امتناع کردند.

مرکز پناهجویی جزیره مانوس که از سوی استرالیا در پاپوآ گینه نو برپا شده است، قرار است امروز سه شنبه و بر اساس حکم دیوان عالی این کشور که وجود این مرکز را بر خلاف قانون اساسی تشخیص داده، بسته شود.

به گزارش خبرگزاری رویترز روز سه شنبه با آغاز تخریب این مرکز پناهجویی از سوی مقامات گینه نو، تنش ها افزایش یافته است.

پناهجویان می گویند تعطیلی این مرکز باعث خواهد شد که حقوق انسانی شان به خطر بیافتد و آنها به آب و برق و امنیت دسترسی نداشته باشند. به همین دلیل بسیاری از پناهجویان حاضر به ترک این مرکز نیستند.


مقامات محلی هشدار داده اند که برق، آب آشامیدنی و غذا از ساعت ۱۷ به وقت محلی در روز سه شنبه در این مرکز وجود نخواهد داشت و نیروهای دولتی بر اساس حکم دیوان عالی از روز چهارشنبه برای اجرای این حکم وارد این مرکز پناهجویی خواهند شد.

پناهجویان این مرکز قصد دارند تا علیه این تصمیم دست به اعتراض مسالمت آمیز بزنند و شروع به ذخیره آب و بیسکویت کرده اند و آبراهه هایی برای استفاده از آب باران درست کرده اند.

حدود ۶۰۰ پناهجوی این مرکز حاضر نیستند از این مرکز استرالیایی به اقامتگاه موقت منتقل شوند چرا که از امنیت شان اطمینان ندارند. ترس آنها از افزایش خشونت مقامات محلی علیه آنها در صورت ترک این مرکز و رفتن به مرکز انتقالی موقت است.

هفته گذشته دیده بان حقوق بشر هشدار داد که پناهجویان با خشونت های شدید مواجه شده اند و گاه مردم محلی با چاقو و سنگ به پناهجویان حمله کرده اند.


این مرکز پناهجویی در گینه نو از جمله مراکز بحث برانگیزی است که استرالیا در توافق با مقامات گینه نو بر پا کرده است تا پناهجویانی که سعی دارند با قایق خود را به استرالیا برسانند هیچ راهی برای ورود به استرالیا نداشته باشند و بدانند که سرنوشت آنها انتقال به گینه نو و نه استرالیا است.

بستن این مرکز پناهجویان بخشی از برنامه دولت استرالیا برای وارد آوردن فشار بیشتر به پناهجویان برای بازگشت به کشورهایشان است.

استرالیا همچنین در نظر دارد با انتقال این پناهجویان به مرکزی موقت زمان بیشتری به ایالات متحده بدهد تا بر اساس توافق صورت گرفته، ایالات متحده آمریکا درخواست پناهجویی این افراد را بررسی کند و در صورت پذیرش آنها به آمریکا منتقل شوند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آسوشیتدپرس: ماندن بهروز بوچانی در نیوزیلند شاید به تنش با استرالیا بیانجامد

بازداشت ده‌ها نفر دیگر در چندین شهر ایران؛ معترضان و حکومت مدعی وقوع تیراندازی شدند

گزارش کمیته حقیقت‌یاب سازمان ملل در سالگرد مرگ مهسا امینی: آزار و اذیت حکومت ایران ادامه دارد