Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

ویدیوی ۳۶۰° درجه: سگ های نجات چگونه برای عملیات امداد آموزش می بینند؟

ویدیوی ۳۶۰° درجه: سگ های نجات چگونه برای عملیات امداد آموزش می بینند؟
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

یو.

آگهی

یو.ام.ای بخشی از نیروهای مسلح اسپانیا است که ماموریت کمک رسانی هنگام وقوع حوادث و بلایای ناگهانی در داخل و نیز خارج این کشور را بر عهده دارد. بیشترین مامورت این گروه در جریان سوانح طبیعی در اسپانیا و برخی دیگر از کشورها نظیر هائیتی، نپال، اکوادور و نیز به تازگی در مکزیک صورت گرفته است.

واحد آموزش و تربیت سگ های نجات یکی از عناصر کلیدی یگان امداد و نجات ارتش اسپانیا است که برای جستجو و یافتن قربانیان حوادث طبیعی تشکیل شده است.

سرجوخه فیلیپه، یکی از مربیان سگ در یو.ام.ای می گوید: «هدف از تشکیل گروه آموزش و تربیت سگ های نجات، تسهیل و شتاب بخشیدن به عملیات مکان یابی قربانیان است. ما تلاش می کنیم با آموزش روزانه سگ ها، مدت زمان عملیات جستجو را تا حد ممکن کاهش دهیم.»

در مواردی چون رانش زمین، فرو ریختن سازه ها و وقوع سوانح در مناطق بزرگ، حوزه عملیاتی گسترده تر می شود و سگ ها در خدمت واحدهای جستجو و نجات شهری سازمان ملل متحد در می آیند. آنها برای اینکار آموزش ویِژه ای می بینند تا بتوانند در شرایط خاص و پر خطر سرعت عمل خود را بالا ببرند زیرا در وضعیت های اضطراری زمان از اهمیت زیادی برخوردار است.

«تیپی» یک سگ ماده است که به طور خاص، بدون توجه به رد پا و تنها از طریق بوی بدن انسان به جستجوی اجساد می پردازد. در این یگان شش سگ برای یافتن قربانیان زنده و دو سگ برای یافتن اجساد تربیت شده اند.

آموزش روزانه الفت و نزدیکی زیادی میان سگ ها و مربیان برقرار می کند. این ارتباط تنها به کسب قابلیت های فیزیکی کمک نمی کند بلکه مهارت های اجتماعی از جمله غلبه بر اضطراب در شریط استرس زا و نیز حس فرمانبرداری را نیز تقویت می کند. در وضعیت بحران، پس از مکان یابی قربانیان توسط سگ ها، تیم فنی جستجو بوسیله دوربین های تصویری و آکوستیک بهترین شیوه نجات را مشخص می کند.

سرجوخه فیلیپه در باره نحوه آموزش سگ ها می گوید: «آموزش سگ ها از طریق بازی صورت می گیرد. اصول بازی این است که سگ ها در قبال شناسایی و نشانه گذاری مکان قربانی یک اسباب بازی جایزه می گیرند.»

بر اساس ارزیابی ها یک سگ آموزش دیده منطقه ای به وسعت ۱۰۰ متر مربع را در پنج دقیقه به طور دقیق وارسی می کند حال آنکه یک انسان مجهز همین کار را طی ۴۵ دقیقه انجام می دهد.

بخش عمده ای از فرایند آموزش با هدف تقویت درک مستقیم و قوه استقلال سگ های نجات صورت می گیرد تا آنها بتوانند در شرایط خاص به تنهایی از عهده ماموریت محول شده برآیند. در صورت جستجوی موفقیت آمیز یک قربانی زنده، سگ ها جایزه ویژه ای دریافت می کنند. این پاداش انگیزه سگ ها را برای انجام بهتر عملیات جستجو تقویت می کند.

در مرکز یو. ام. ای. ۳۶ تیم جستجو با سگ های نجات آماده اند تا ظرف یک ساعت وارد عملیات شوند و حداکثر دو ساعت و نیم زمان نیاز دارند تا برای عملیات برون مرزی سوار بر هواپیما شوند. یکی از واحد های این مرکز به تازگی برای انجام عملیات امداد و نجات پس از زمین لرزه مکزیک عازم این کشور شد. اجساد حدود چهل قربانی این حادثه توسط این تیم عملیاتی کشف و از زیر آوار بیرون کشیده شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پارلمان اسپانیا به قانون جنجالی «عفو جدایی‌طلبان کاتالونیا» رأی مثبت داد

سوسیالیست‌ها در انتخابات کاتالونیا پیروز شدند اما برای تشکیل دولت نیاز به آرای جدایی‌طلبان دارند

رئیس سابق دولت خودمختار کاتالونیای اسپانیا: در آستانه بازپس‌گیری کنترل منطقه هستیم