Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

بلژیک به رهبر منطقه کاتالونیای اسپانیا پناهندگی سیاسی می دهد

بلژیک به رهبر منطقه کاتالونیای اسپانیا پناهندگی سیاسی می دهد
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

تئو فرانکن، وزیر مهاجرت بلژیک در گفتگو با یکی از شبکه های تلویزیونی این کشور از آمادگی بروکسل برای اعطای پناهندگی سیاسی به کارلس پوجدمون خبر داد. آقای فرانکن تصریح کرد پذیرش چنین درخواستی از سوی بلژیک «غیرمنطقی» نیست.

وزیر مهاجرت بلژیک با تاکید بر اینکه ممکن است آقای پوجدمون در اسپانیا به زندان محکوم شود و زمینه برگزاری یک دادگاه عادلانه فراهم نیست، گفت در صورت مطرح شدن چنین تقاضایی از سوی رهبر کاتالانها، استرداد او به اسپانیا برای مادرید بسیار مشکل خواهد شد.

بلژیک از معدود کشورهای اروپایی است که هنوز به شهروندان اروپایی پناهندگی سیاسی اعطا می کند و در این راستا بویژه با اسپانیا در سال های گذشته مشکل داشته است. بلژیک پیش تر هم از استرداد یک زوج متهم به عضویت در سازمان اتا (شبه نظامیان باسک) به مادرید خودداری کرده بود. بلژیک بر خلاف بسیاری از کشورهای اروپایی، راه حل بحران اخیر کاتالونیا را گفتگو بین مادرید و بارسلون می داند.

‘Not unrealistic’ for Catalan leader to get asylum in Belgium: minister https://t.co/um82l7NkDJpic.twitter.com/GKStxhexNm

— Reuters Top News (@Reuters) October 29, 2017

با وجودیکه در حال حاضر دلیل محکمی برای مطرح شدن چنین درخواستی از سوی رهبر عزل شده منطقه کاتالونیا وجود ندارد اما کارلس پوجدمون در صورت تمایل می تواند به بلژیک پناهنده شود. این درحالیست که او تنها یک روز پس از اعلام استقلال کاتالونیا از اسپانیا خواستار «مقاومت دمکراتیک و مسالمت آمیز» کاتالانها در برابر دولت مرکزی اسپانیا شد که با اجرای اصل ۱۵۵ قانون اساسی و لغو خودمختاری این منطقه کنترل آن را در دست گرفته است.

در همین حال مقامات دولت مرکزی اسپانیا از حضور احتمالی کارلس پوجدمون در انتخابات ماه دسامبر این منطقه استقبال کرده اند. طبق آخرین نظر سنجی ها احزاب استقلال طلب کاتالونیا از حمایت ۴۲.۵ درصد مردم برخوردارند در حالیکه احزاب مخالف جدایی حدود یک درصد بیشتر از سوی مردم حمایت می شوند و احتمال پیروزی شان بیشتر است.

بیشتر بخوانید:
روند تعلیق خودمختاری کاتالونیا آغاز شد
مادرید رییس پلیس کاتالونیا را عزل کرد
چرا کار کاتالونیا به رفراندوم کشید؟

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رئیس دولت منطقه‌ای کاتالونیا از پادشاه اسپانیا انتقاد کرد

همه آنچه که در روز همه‌پرسی استقلال کاتالونیا اتفاق افتاد

یک شبکه رسانه‌ای منتسب به داعش در اسپانیا متلاشی شد