علی مطهری: رویه فقهای شورای نگهبان نظام امور کشور را به هم می ریزد

علی مطهری: رویه فقهای شورای نگهبان نظام امور کشور را به هم می ریزد
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

پس از آنکه محمد یزدی عضو شورای نگهبان اعلام کرد که عضویت سپنتا نیکنام نماینده منتخب مردم در شورای شهر یزد به خاطر زرتشتی بودن او لغو شده و مخالفت با این تصمیم مخالفت با اصل نظام است، کشمکش‌های تازه ای بین این شورا و برخی از مسئولان جمهوری اسلامی و نمایندگان مجلس آغاز شده است.

علی مطهری نایب رئیس مجلس ایران روز شنبه ۶ آبانماه در اعتراض به این تصمیم طی نامه‌ای خطاب به محمد یزدی و محمدرضا مدرسی یزدی از مدافعان این تصمیم گفته است که برخی اعمال نظرهای این شورا «نظام امور کشور را به هم می ریزد و کیان جمهوری اسلامی را تهدید می کند.»

محمد یزدی پیش از این گفته بود که بر اساس نظر فقهای این شورا هیچیک از نمایندگان اقلیت های دینی در ایران اعم از زرتشتی، یهودی یا مسیحی نمی توانند در امور مسلمانان تصمیم بگیرند، حتا اگر نمایندگان اقلیت های دینی، همانند آقای نیکنام، از رأی مسلمانان نیز برخوردار باشند.

آقای مطهری در بخش دیگری از نامه خود به اقدام شورای نگهبان در ماجرای حذف مینو خالقی نماینده منتخب مردم اصفهان در مجلس و استدلال احمد جنتی اشاره می کند که گفته بود: «چون می‌دانیم مجلس صلاحیت او را رد نمی‌کند خودمان رد می‌کنیم تا مسئولیت شرعی به گردن ما نباشد.»

سپنتا نیکنام به خبرگزاری ایسنا گفته است که «تاکنون هیچ ابلاغی از سوی هیچ مرجع رسمی در راستای لغو عضویت در شورای شهر یزد به من اعلام نشده است.» آقای نیکنام شایعه شکایت او در مورد تصمیم به لغو عضویت وی در شورای شهر یزد را با توجه به اینکه هنوز چیزی به او ابلاغ نشده نادرست دانسته و گفته همچنان در مرخصی به سر می برد.


از سوی دیگر مجید انصاری عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام روز شنبه ضمن انتقاد از موضع شورای نگهبان در مورد لغو عضویت سپنتا نیکنام در شورای شهر یزد، برای مناظره با یکی از اعضای شورای نگهبان درباره این موضوع اعلام آمادگی کرد.


او گفت در شرایطی که جمهوری اسلامی متهم به نقض حقوق بشر و اقلیت های دینی و مذهبی می شود، تعلیق فعالیت سپنتا نیکنام در شورای اسلامی شهر یزد بعد از آنکه یک دور عضویت این شورا را عهده‌دار بودند موجب ناراحتی و نگرانی دوستان انقلاب و خوشحالی عوامل ضد انقلاب گردیده است.

اما عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان روز شنبه در گفتگو با خبرگزاری ایسنا و در واکنش به پیشنهاد مجید انصاری گفت: «این موضوع قابل مناظره نیست؛ چون نظرات شورای نگهبان فقهی و حقوقی است که اعلام می‌شود.» وی افزود این مساله مانند این است که اعلام کنیم با مجلس بنشینیم و مناظره کنیم.


در همین حال و به گزارش خبرگزاری مهر احمد توکلی یکی دیگر از نمایندگان مجلس نیز با اتنشار مطلبی در کانال تلگرامی خود خطاب به شورای نگهبان، در مورد شبهات و تبعات احتمالی لغو عضویت این عضو زرتشتی شورای شهر یزد نکاتی را مطرح کرده است. آقای توکلی در بخشی از این مطلب بر ضرورت شفاف سازی شورای نگهبان در مورد خاص تاکید کرده و گفته بی‌توجهی به این ضرورت لطمه سنگینی به آبروی نظام می‌زند. او در ادامه این پرسش را مطرح کرده که «آیا صلاح نبود که فقهای محترم موضوع را در مشورت با رهبری به جایی می‌رساندند و اگر باز بر سر نظرشان باقی می‌ماندند، تمهیداتی رسانه‌ای در نظر گرفته می‌شد تا پرسش‌ها پیش از آنکه از زبان دشمنان اسلام به گوش برسد، خود آقایان مطرح می‌کردند و پاسخ می‌دادند؟»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

محمد یزدی: سپنتا نیکنام نمی تواند برای شهری با اکثریت مسلمان، تصمیم بگیرد

نامه‌‌ نمایندگان یزد به رئیس مجلس در حمایت از سپنتا نیکنام

واکنش‌ها به تعلیق فعالیت نماینده زرتشتی شورای شهر یزد