پوجدمون کاتالانها را به «مقاومت دموکراتیک» فرا خواند

پوجدمون کاتالانها را به «مقاومت دموکراتیک» فرا خواند
نگارش از Euronews

کارلس پوجدمون، رئیس برکنار شده دولت خودمختار کاتالونیا روز شنبه خواستار «مقاومت دموکراتیک» اهالی این منطقه با تصاحب قدرت سیاسی در کاتالونیا توسط دولت مرکزی اسپانیا شد.

رئیس برکنار شده دولت خودمختار کاتالونیا همچنین وعده داد که به تلاش برای تشکیل «یک کشور آزاد» ادامه خواهد داد.

او در سخنان کوتاه اظهار داشت: «بسیار روشن است که بهترین شیوه دفاع از دستاوردهایی که تاکنون به دست آمده است، مقاومت دموکراتیک در برابر ماده ۱۵۵ [قانون اساسی اسپانیا] است.»

کارلس پوجدمون همچنین دولت مرکزی اسپانیا را به «تهاجم برنامه ریزی شده» به خواست مردم کاتالونیا متهم کرد. با این حال او اشاره ای به جزئیات واکنش احتمالی جدایی طلبان کاتالونیا به تصمیم روز جمعه مجلس سنای اسپانیا نکرد.

بیشتر بخوانید: پارلمان کاتالونیا رای به استقلال از اسپانیا داد

مجلس سنای اسپانیا روز جمعه پس از تصویب قطعنامه استقلال کاتالونایا در پارلمان محلی این منطقه به استناد ماده ۱۵۵ قانون اساسی اسپانیا رای به سلب خودمختاری از کاتالونیا داد. بنا به مصوبه مجلس سنای اسپانیا دولت منطقه ای کاتالونیا برکنار، و پارلمان منطقه ای این منطقه نیز منحل می شود.

کارلس پوجدمون نسخه چاپی سخنان خود را که همزمان با سخنرانی اش منتشر شد، با عنوان «رئیس دولت کاتالونیا» امضاء کرده است.

سخنرانی رئیس برکنار شده دولت خودمختار کاتالونیا قرار بود به صورت مستقیم پخش شود اما به نظر می رسد تنها ویدئویی ضبط شده از سخنرانی او پخش شده است. در مجموع ۱۵۰ تَن از مسئولان محلی کاتالونیا از جمله کارلس پوجدمون از مقام خود عزل شده اند و تحت تعقیب قضایی قرار گرفته اند.

بیشتر بخوانید: نخست وزیر اسپانیا پارلمان و دولت کاتالونیا را منحل کرد

مطالب مرتبط

موضوع داغ

مطالب بیشتر درباره

کاتالونیا