ترامپ: اسناد ترور جان اف کندی روز پنجشنبه منتشر می شود

ترامپ: اسناد ترور جان اف کندی روز پنجشنبه منتشر می شود
نگارش از Euronews

دونالد ترامپ، رییس جمهوری ایالات متحده‌ آمریکا روز چهارشنبه اعلام کرد که در روز پنجشنبه اطلاعات محرمانه دولتی درباره ترور جان اف کندی، رییس جمهوری اسبق این کشور را منتشر خواهد کرد.

در روز پنجشنبه ۲۵ ماه اکتبر، تاریخ قانونی برای محرمانه بودن این اسناد که معمولا رییس جمهوی آمریکا می تواند محرمانه بودن آنها را تمدید کند، به پایان می رسد. این اسناد که بخش نهایی تحقیقات درباره قتل جان اف کندی است، مدارک اداره تحقیقات فدرال (اف بی آی) و سازمان اطلاعات مرکزی (سیا) را در این باره شامل می شود.

آقای ترامپ در یک پیام که در حساب توییتر خود منتشر کرد، نوشت: «انتظار طولانی برای انتشار مدارک جان اف کندی فردا به پایان می رسد. بسیار جالب.»


دونالد ترامپ هنوز مشخص نکرده است که آیا بر اساس تصمیم خود به عدم تمدید محرمانه ماندن اسناد، همه این مدارک منتشر خواهد شد یا برخی از آنان بنا به تشخیص وی بر اساس ملاحظات امنیتی، محفوظ خواهد ماند.

کنگره آمریکا در سال ۱۹۹۲ میلادی رای داده بود که همه مدارک مربوط به ترور جان اف کندی پس از ۲۵ سال منتشر شود مگر آنکه رییس جمهوری آن را خلاف منافع اطلاعاتی، انتظامی و نظامی، و یا مخل روابط خارجی بداند.

این مدارک شامل بیش از سه هزار مدرک تاکنون منتشر نشده و نیز بیش از ۳۰ هزار مدرکی است که قبلا تنها بخشهایی از آن علنی شده بود.

جان فیتزجرالد کندی، سی و پنجمین رییس جمهوری ایالات متحده آمریکا که در سال ۱۹۶۱ میلادی به ریاست جمهوری رسید، در روز ۲۲ ماه نوامبر سال ۱۹۶۳ حین بازدید از شهر دالاس در ایالت تگزاس مورد اصابت گلوله قرار گرفت و نیم ساعت پس از آن در بیمارستان درگذشت.

بر اساس تحقیقات رسمی، ضارب که لی هاروی ازوالد نام داشت یک تفنگدار سابق ارتش آمریکا بود که در سال ۱۹۵۹ به اتحاد شوروی رفته و قبل از بازگشت برای اقامت در دالاس به همراه همسرش که اهل روسیه بود، در بلاروس زندگی کرده بود.

بیشتر بخوانید:

جان اف کندی، رئیس جمهور اسطوره ای ایالات متحده آمریکا

دفتر یادداشت جی. اف. کندی در زمان جنگ جهانی دوم حراج می شود

مطالب مرتبط