Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

پابلو اسکوبار کیست؟ زندگی سلطان کوکائین از زبان پسرش

پابلو اسکوبار کیست؟ زندگی سلطان کوکائین از زبان پسرش
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

«خشونتی که در اثر کارهای پدرم رخ می داد به مخیله کوانتین تارانتینو [کارگردان آمریکایی] هم نمی رسد.»

آگهی

خوان پابلو اسکوبار، پسرِ پابلو اسکوبار، قاچاقچی معروف کلمبیایی، معروف به سلطان کوکائین تا کنون دو کتاب در باره زندگی پدرش منتشر و در ساخت مستندی درباره زندگی او شرکت کرده است. او بعد از مرگ پدرش مجبور به تغیر هویت و ترک کلمبیا شد. فرزند بنیانگذار کارتل مدیین (شبکه سازمان یافته قاچاق مواد مخدر در شهر مدئین در کلمبیا) در گفتگو با یورونیوزبه مناسبت چاپ تازه ترین کتابش، تحت عنوان «پدرم، پابلو اسکوبار» تصویری واقعی از پدرش ترسیم کرده است.

پابلو اسکوبار، قاچاقچی کلمبیایی مواد مخدر و ثروتمندترین قاچاقچی کوکائین در جهان بود. عده ای به او به خاطر کمکهایش به قشر فقیر لقب رابین هود را داده بودند و عده ای هم او را «قاچاقچی بی رحم» می دانستند. بر اساس زندگی او چند فیلم سینمایی و سریال ساخته شده است. پس از مرگ پدرش در سال ۱۹۹۳، خوان پابلو اسکوبار مجبور به تغییر هویت و فرار از کلمبیا شد. او که نمی خواست پا جای پای پدرش بگذارد تصمیم گرفته پیام آور صلح و دوستی در سراسر جهان باشد.

خوان پابلو اسکوبار پسر سلطان کوکائین، معمار، نویسنده و یکی از مبارزان سرسخت قاچاق مواد مخدر است. او در مستندی به نام «گناهان پدرم» درباره او شرکت کرده است.

او در کتابی که تحت عنوان «پدرم، پابلو اسکوبار» منتشر شده از روابط پدرش با سازمان سیا پرده برداشته است. یولاندا سانچز، خبرنگار یورونیوز به مناسبت مراسم معرفی این کتاب در شهر لیون گفتگویی با او انجام داده است.

Pablo Escobar mi padre https://t.co/PRMisqjwMJ

— 99ebooks IT (@99ebooksIT) October 26, 2017

یورونیوز: شما مدتهای زیادی در باره پدرتان پابلو اسکوبار سکوت کردید. اما طی سالهای اخیر دو کتاب درباره او منتشر و در ساخت مستندی هم درباره او شرکت کرده اید. چرا الان این تصمیم را گرفتید؟

خوان پابلو اسکوبار: «به نظرم بعنوان پسر و یکی از اعضای خانواده اش که به اطلاعات و شواهد زیادی هم دسترسی دارد، این حق را دارم. به نظرم می آید که از شخصیت پابلو اسکوبار برای گفتن داستان هایی استفاده شده که حقیقت ندارند. وظیفه من بعنوان پسرش این است که واقعیت را در باره او بگویم. گفتن این حقایق منفعتی برای من ندارد، برعکس این حقایق تصویر بد و چه بسا بدتری از آنچه در فیلمها و سریالها دیده ایم از پدر من ارائه می کند.»

پابلو اسکاربو، رابین هود یا قاچاقچی بی وجدان؟

یوورنیوز: عده ای به او لقب رابین هود را داده بودند و عده ای هم او را یک قاچاقچی بی وجدان می دانستند. پدر شما دقیقا کیست؟

خوان پابلو اسکوبار:«رابین هود لقبی است که رسانه ها به او داده بودند. او کاری به اقدامات دولت نداشت. خودش خانه، بیمارستان، مدرسه و مرکز ورزشی می ساخت- کارهایی که دولت انجام نمی داد. به همین دلیل هم نزد مردمی که احساس می کردند به حال خود رها شده اند، محبوب بود. این مسئله طی سالها باعث مصونیت او از مجازات و همچنین حفاظتش شده بود. زندگی پدرم پر بود از تناقض و پارادوکس. او با پول حاصل از قاچاق موارد مخدر برای جوانان زمین ورزش می ساخت تا به سمت مواد مخدر نروند.»

یورونیوز: شما کتاب اولتان را به پدرتان تقدیم کرده اید، به خاطر اینکه مسیری را که نباید در زندگی طی کنید، به شما نشان داد. چه خاطرات و تصویری از پدرتان باعث شد این کار را بکنید؟

خوان پابلو اسکوبار: «خشن ترین تصویری که فکرش را هم نمی کنید. خشونتی که در اثر کارهای پدرم در خانواده ام و در کلمبیا رخ داد به مخیله کوانتین تارانتینو [کارگردان آمریکایی] هم نمی رسد.»

یورونیوز: و بعنوان پسرش؟

خوان پابلو اسکوبار: «بهترین خاطراتم مربوط به زمانی بود که پدری می کرد و بدترین خاطرات را از خشونتهایش دارم. تنها چیزی که دیگران درباره پابلو اسکوبار نوشته اند و من هم با آن موافقم عشق بی حد و حصرش نسبت به خانواده بود.»

یورونیوز: در چه مورد او را سرزنش می کنید؟

خوان پابلو اسکوبار: «وقتی روبرویم بود- همینطور که الان من و شما هستیم، هزاران بار به او می گفتم که از آدم ربایی و کشتن مردم و بمبهایی که منفجر می کند، خوشم نمی آید. چون همیشه این خشونتها به خود ما برمی گشت.»

یورونیوز: سه سال بعد از چاپ کتاب اولتان آیا متوجه تغییری در نحوه شناخت شخصیت پدرتان شده اید؟

خوان پابلو اسکوبار: «حقیقت زندگی پدرم با افسانه هایی که مردم در باره زندگی او می سازند و می فروشند فرق آشکار دارد. همه این افسانه ها یک عنصر مشترک دارند، تلاش در شکوهمند جلوه دادن زندگی پدرم تا فروششان بیشتر شود. می دانم که اگر از زندگی او تعریف و تمجید می کردم هزاران نسخه از کتابهایم به فروش می رفت و خیلی بد می بود اگر می خواستم با همان داستانها به جنگِ آنها بروم. اما به نظرم بین شیوه ای که من این وقایع را بازگو کرده ام و دیگران تفاوتی وجود دارد. وقتی برای ارائه کتاب دومم به آرژانتین رفته بودم نامه ای دریافت کردم که بیان کننده تفاوت روایت من با داستان های دیگران است. پسر بچه ۱۳ ساله ای پاکت دربسته ای به من داد و گفت که پدرم را از هشت سالگی می شناخته است. او گفت: “مادربزرگم داستانهایی از پدرت برایم تعریف می کرد. فیلمها و سریالهایی را که در باره زندگی او بود خیلی دوست داشتم. همیشه دلم می خواست پابلو اسکوبار بشوم. تا اینکه کتاب تو را خواندم الان دلم میخواهد روزنامه نگار بشوم”.»

«این پول برای ما مرگ و خشونت می آورد»

یورونیوز: به جوانانی که از پدر شما بت ساخته اند و می خواهند مثل او باشند چه می گویید؟

خوان پابلو اسکوبار: «از آنها می خواهم سراغ داستان واقعی زندگی پابلو اسکوبار بروند. زندگی او آن چیز پر زرق و برقی نیست که در سریالهای تلویزیونی می بینند. از خودم می پرسم: وقتی کسی شب در خانه در انتظار شما نباشد، چه فایده ای دارد که کاخ داشته باشید. من با پدرم مخفی شده بودم. میلیونها دلار پول دم دست داشتیم، اما گرسنه بودیم. پول قرار است شما را از گرسنگی حفظ کند. اما این پول برای ما گرسنگی آورد، و مرگ و خشونت و درد از دست دادن عزیزانمان را به همراه داشت. خشونتهایی که تمامی نداشت. من به هیچ کس توصیه نمی کنم پا به چنین دنیایی بگذارد چون قاچاق مواد مخدر شغلی است که بازنشستگی ندارد.»

آگهی

یورونیوز: بعد از گذشت بیشتر از ۲۰ سال از مرگ پابلو اسکوبار، تولید و مصرف کوکائین بیشتر شده است؟ چه عاملی باعث شکست در مبارزه با مواد مخدر شده است؟

خوان پابلو اسکوبار: «جنگ با قاچاق مواد مخدر سالهاست که شکست خورده است. شکست خورده است چون بازی کثیف ممنوعیت مواد مخدر، بهترین تبلیغ برای استعمال مواد مخدر است. با ممنوعیت مواد مخدر پول زیادی به جیب یک عده سرازیر می شود. کسانی که بیشتر از همه قدرت دارند بیشترین منفعت را از این ممنوعیت می برند. منظورم آمریکاییهاست. چرا آمریکایی ها به جای اینکه درباره چیزهایی بگویند که من از رابطه پدرم با اداره مبارزه با مواد مخدر آمریکا و سازمان سیا در کتابم نوشته ام، سر ما را با رسوایی هایی کوچکی گرم می کنند که در سراسر جهان و در آمریکای لاتین درباره مواد مخدر رخ می دهد.»

Pablo Escobar’s Son Reveals His Dad “Worked for the CIA Selling Cocaine” – https://t.co/Q1mJCc0CTS
Non comment…. Yorumsuz..

— Bayezit Kerestecioğl (@revizorgs) October 25, 2017

آموزش قویترین سلاح مبارزه با قاچاق مواد مخدر

یورونیوز: آیا قاچاق مواد مخدر صلح را در کلمبیا تهدید می کند؟

خوان پابلو اسکوبار: «تا زمانیکه مواد مخدر در کشور من ممنوع است جنگ هم ادامه خواهد داشت. در هر جای دیگری هم همینطور است. ممنوعیت مواد مخدر عامل اصلی خشونت است. به نظر من وقت آن فرا رسیده که با وجود مواد مخدر کنار بیاییم. این جنگ را با اسلحه نمی بریم. چون بزرگترین سلاحها دردست فروشندگان مواد مخدر است.»

یورونیوز: با آموزش می توان کاری کرد؟

آگهی

خوان پابلو اسکوبار: «آموزش، قویترین سلاح برای مبارزه با مشکل مواد مخدر است. هیچ کودکی را سراغ ندارم که مثل من در دهه هشتاد میلادی در معرض مواد مخدر و مصرف آن بوده باشد. پدرم آنقدر خوب در این باره برایم گفته بود که تا ۲۸ سالگی هم جرات نکردم ماریجوانا را امتحان کنم.»

یورونیوز: سالها حاضر نبودید فرزند داشته باشید چون به نظرتان می آمد که کاری خودخواهانه است. حالا به پسرتان چه خواهید گفت آیا پنهان می کنید که پدربزرگش چه کسی است؟

خوان پابلو اسکوبار: «از دو سالگی به او گفته ام که پابلو اسکوبار کیست. واضح است که به او نخواهم گفت که قاچاق مواد مخدر چیست. او می داند که پدربزرگش پابلو اسکوبار است. تعهد من نسبت به او این است که با عشق و احترام بزرگش کنم چون می دانم که این همان کاری است که پدرم اگر زنده بود می کرد. البته او از تمام جنایتهایی که پدربزرگش مرتکب شده مطلع خواهد شد و روزی که فرصت این پیش بیاید که پابلو اسکوبار دیگری شود، آنقدر توانایی خواهد داشت که راه دیگری را انتخاب کند.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مدیر سابق مایکل شوماخر: ماشین‌های فرمول۱ فنّی‌تر و راندنشان آسانتر شده

با خروج از بحران اقتصادی،‌ کوکائین به بازار اروپا برگشت

طرفداران آزادشدن ماری‌جوانا با شعار «آینده‌ای بدون جنگ» در سائوپائولو به خیابان آمدند