Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

علیرغم مخالفت معترضان انتخابات ریاست جمهوری کنیا به تعویق نمی افتد

علیرغم مخالفت معترضان انتخابات ریاست جمهوری کنیا به تعویق نمی افتد
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

رییس دیوان عالی کنیا اعلام کرد که به علت غیبت چهار قاضی از شش قاضی، این دیوان نمی تواند تقاضای تعویق انتخابات را بررسی کند و در نتیجه انتخابات ریاست جمهوری کنیا در تاریخ مقرر، روز پنجشنبه ۲۶ اکتبر برگزار خواهد شد.

دیوان عالی کنیا اول ماه سپتامبر انتخابات ریاست جمهوری این کشور را که روز هشتم ماه اوت برگزار شده بود به علت وجود تخلف ها باطل کرده و دستور داده بود این انتخابات مطابق قانون اساسی مجدداً ۶۰ روز بعد برگزار شود.

اهورو کنیاتا، رئیس‌جمهور کنونی کنیا در انتخابات ماه اوت با ۵۴ درصد آرا از رقیب خود رایلا اودینگا، چهره اصلی مخالفان پیشی گرفته بود. فاصله این دو حدود یک میلیون و ۴۰۰ هزار رای بود.

در پی این انتخابات و اعلام نتایج آن، درگیری های خونینی در کنیا رخ داد و باطل اعلام شدن نتایج انتخابات رضایت مخالفان را به دنبال داشت، اگرچه رییس جمهوری در تخلف ها مقصر شناخته نشد.

درخواست تعویق انتخابات روز یکشنبه توسط سه فعال حقوق بشر به دیوان عالی تحویل داده شده بود. تقاضایی که به علت غییبت چهار قاضی فرصت بررسی نیافت.

یکی از قاضی ها بیمار بود، دو تن دیگر عملاً نمی توانستند در جلسه حضور یابند و چهارمین قاضی که مقام درجه دو دیوان هم بود به علت اینکه نگهبان و راننده اش روز سه شنبه در اثر تیراندازی به شدت زخمی شده بودند نمی توانست در دیوان عالی حضور یابد.

شاکیان، برخی از ناظران و مخالفان، زمان تدارکاتی انتخابات پیش رو را ناکافی می دانند و معتقدند در فرصت کم امکان برگزاری انتخابات سالم وجود ندارد. آنان درخواست کرده بودند که تاریخ برگزاری انتخابات نود روز به عقب بیفتد.

اهورو کنیاتا، رییس جمهور و نامزد اصلی انتخابات ریاست جمهوری مدافع برگزاری به موقع این انتخابات است و می گوید که انتخابات مذکور با حضور یا بدون حضور رایلا اودینگا، به هرحال باید روز پنجشنبه ۲۶ اکتبر برگزار شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دیوان عالی کنیا نتایج انتخابات ریاست جمهوری این کشور را رد کرد

تظاهرات مرگبار در نایروبی بدنبال انتخابات ریاست جمهوری کنیا

رهبر مخالفان در کنیا نتایج انتخابات ریاست جمهوری را رد کرد