سالگرد انفجار مقر تفنگداران آمریکا در بیروت؛ مایک پنس ایران و حزب الله را متهم کرد

سالگرد انفجار مقر تفنگداران آمریکا در بیروت؛ مایک پنس ایران و حزب الله را متهم کرد
نگارش از Euronews

مایک پنس معاون رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا روز سه شنبه و در سالگرد انفجار مقر تفنگداران آمریکا در بیروت در سال ۱۹۸۳، ایران و حزب الله را متهم کرد که عاملان این بمبگذاری بوده‌اند.

در جریان انفجار بمب در مقر تفنگداران آمریکایی در ۲۳ اکتبر ۱۹۸۳ در بیروت پایتخت لبنان، ۲۴۱ تفنگدار آمریکا کشته شدند.

مایک پنس که در مراسم بزرگداشت کشته شدگان این بمبگذاری در واشنگتن شرکت کرده بود، گفت: «انفجار مقر تفنگداران در بیروت، شلیک آغاز جنگی بود که ما از آن زمان آغاز کرده ایم، جنگ جهانی علیه ترور.»

معاون رئیس جمهوری آمریکا همچنین گفت: «این اقدام وحشیانه توسط حزب الله صورت گرفت. تحت فرمان رئیس جمهوری ترامپ، تعهداتمان را برای فلج کرده شبکه تروریستی حزب الله دو چندان خواهیم کرد.»

مایک پنس همچنین در سخنانش مدعی شد که ایران در این بمبگذاری نقش داشته است. وی در این‌باره گفت: «رهبران مذهبی ایران ۳۴ سال پیش به بمبگذاران انتحاری بیروت کمک کرده و آنها را تشویق کردند. ایران حتی امروز همچنان مهاجمان این حمله را ستایش می کند و از آنها بعنوان شهید یاد می کند. بدتر اینکه رژیم ایران همچنان به تغذیه تروریست هایش از نظر مالی و تسلیحاتی کمک می کند تا آنها هرج و مرج را در سراسر جهان گسترش دهند.»


دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا نیز در سالگرد این بمبگذاری در توئیتی نوشت:‌ «ما هرگز ۲۴۱ سرباز آمریکایی که توسط حزب الله در بیروت کشته شده‌اند را فراموش نخواهیم کرد. آنها در خدمات به کشورمان کشته شدند.»


در جریان همین مراسم، هربرت ریموند مک مستر، مشاور امنیت ملی دولت ترامپ گفت: «کشتار جمعی صورت گرفته به تقاضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران انجام شده است.»

وی همچنین خطاب به حاضران در این مراسم گفت:‌ «آنهایی که در بیروت و حملات ۱۱ سپتامبر کشته شدند همواره به ما مسئولیت سنگین مان را برای شکست شبکه‌های تروریستی یادآوری می‌کنند. شبکه‌هایی که به بی ثبات کردن خاورمیانه ادامه می دهند و مردم را می کشند.»

در جریان بمبگذاری ۲۳ اکتبر ۱۹۸۳ بیروت علاوه بر ۲۴۱ تفنگدار آمریکایی، ۵۸ چترباز فرانسوی و چند خانواده نگهبانان لبنانی این مقر کشته شدند.

مطالب مرتبط