انتخاب نام"جهاد" برای یک نوزاد در فرانسه جنجالی شد

انتخاب نام"جهاد" برای یک نوزاد در فرانسه جنجالی شد
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

پدر و مادری که تصمیم گرفتند نام نوزاد پسر خود را “جهاد” بگذارند نمی دانستند که بحث تازه ای درباره اختیار انتخاب نام در فرانسه به راه می اندازند.

ماجرا از آنجا شروع شد که ماموران شهرداری در شهر تولوز فرانسه به دادستانی کشور خبر دادند زوجی در این شهر نام فرزندشان را که در ماه اوت به دنیا آمده است، “جهاد” گذاشته اند.

اگر چه این اولین بار نیست که چنین نامی در فرانسه ثبت شده است اما این بار داده ها متفاوت است.

پیش از این، بین سالهای ۱۹۷۵ تا ۲۰۱۵ نام “جهاد” برای هشتصد کودک انتخاب و پذیرفته شده است. اما بدنبال حساسیتی که حملات تروریستی چند سال اخیر توسط افراط گرایان اسلامی در این کشور برانگیخته، کلمه جهاد یادآور افراط گرایی شده و گفته می شود برای شکل گیری و آینده کودک زیان آور است و با آن مخالفت می شود.

یکی از کسانی که “جهاد” نام دارد به مجله فرانسوی اکسپرس گفته که این نام برای وی نوعی هویت است و مفهوم آن تلاش معنوی است زیرا مادرش رنج مهاجرت از تونس را با فرزندی که در شکم داشته تحمل کرده و از این رو نام فرزندش را “جهاد” به معنی تلاش معنوی گذاشته است.

مطابق قانون فرانسه محدودیتی برای انتخاب نام نوزاد وجود ندارد مگر آنکه با منافع کودک در تضاد باشد.

حال دادستانی فرانسه باید تصمیم بگیرد که این مورد خاص با قانون مطابقت دارد یا نه و در این صورت نام جهاد در فهرست نام های ممنوعه قرار می گیرد.

جهاد در وجه معنوی آن، جنگ با نفس یا کوشش تفسیر می شود اما این روزها در فرانسه این کلمه به معنی جنگ و خون ریزی برداشت می شود و پیامدهای منفی دارد. بنابر این تصمیم برای حذف این نام چندان دور از احتمال نیست.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تولد نوزاد در مترو؛ استفاده رایگان از شبکه حمل و نقل پاریس تا ۲۵ سالگی

دردسر بازداشت زنان جهادگرای فرانسوی در سوریه برای کاخ الیزه

قوانین عجیب فرانسه؛ از ممنوعیت برهنگی در خانه تا مخالفت والدین با ازدواج فرزندان