Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

تجمع اعتراضی سپرده گذاران مالباخته در برابر مجلس ایران

تجمع اعتراضی سپرده گذاران مالباخته در برابر مجلس ایران
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

جمعی از سپرده گذاران چند موسسه مالی ورشکسته، که طی ماه‌های اخیر برای دریافت سپرده های خود به اعتراضاتی پراکنده دست زده بودند، روز دوشنبه اول آبانماه تجمع گسترده تری را در برابر مجلس برگزار کردند.

فراخوان به این تجمع طی روزهای گذشته در برخی شبکه های اجتماعی منتشر شده بود. بسیاری از تجمع کنندگان از سپرده گذاران دو موسسه کاسپین و آرمان بودند که هر یک از تجمیع موسسات مالی کوچکتر از سراسر کشور بوجود آمده‌اند.

گزارش‌ها و تصاویر ویدیویی حاکی است که بیشتر اعتراض‌ها به عدم رسیدگی به شکایت‌ها از سوی قوه قضاییه و نیز عدم تسویه سپرده‌ها مطابق با وعده‌ها توسط بانک مرکزی است. روز جمعه نیز جمعی از سپرده گذاران موسسه کاسپین در برابر خانه محمود احمدی نژاد رئیس جمهور پیشین اجتماع کرده بودند.

دو هفته قبل قوه قصاییه ایران از همکاری بانک مرکزی در پرداخت سپرده‌های مردم به موسسه مالی کاسپین تا سقف ۱۰۰ میلیون تومان و به فاصله کوتاهی تا سقف ۲۰۰ میلیون تومان خبر داد، اما امروز بسیاری از سپرده گذاران معترض در برابر مجلس به عدم اجرای وعده‌های قوه قضاییه و بانک مرکزی در این زمینه اعتراض داشتند.

این چندمین بار است که سپرده گذاران موسسه کاسپین در برابر مجلس و بانک مرکزی دست به اعتراض زده اند. کمیسیون اقتصادی مجلس قبلا مجموع بدهی موسسه کاسپین را ۸ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان اعلام کرده بود.

یکی از دلایل روی آوری مردم به سپرده گذاری در چنین موسسه های مالی و اعتباری، تبلیغ پرداخت سودهای کلان خارج از چارچوب خط اعتباری بانک مرکزی بوده، به نحوی که تا نرخ سود بالای ۳۰ درصد نیز رسیده است.

یکی از مشکلات موسسه ها در بازپرداخت سپرده های مردم، کمبود نقدینگی این موسسات مالی است که مشکل عمومی بسیاری از بانک های بخش خصوصی نیز هست. به گزارش خبرگزاری ایسنا و بر اساس آمار و ارقام پولی شبکه بانک‌های کشور، عملکرد شبکه بانک‌های خصوصی به گونه ای بوده که بدهی این بانک‌ها به بانک مرکزی در مردادماه سال جاری نسبت به سال قبل ۲۱۲ درصد افزایش داشته و تا سقف ۵۰ هزار میلیارد تومان رسیده است.

عدم اطلاع رسانی به موقع از سوی بانک مرکزی و دستگاه قضایی در مورد فاقد مجوز بودن بسیاری از تعاونی های مالی-اعتباری، یکی از دیگر موارد اعتراض سپرده گذاران مالباخته است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مشکل موسسات مالی و اعتباری نظیر موسسه ثامن چیست؟

خودکشی همزمان دو خواهر نوجوان در تهران

ایران برای از سرگیری مذاکرات هسته‌ای با آمریکا اعلام آمادگی کرد