پس از کاتالونیا، شمال ایتالیا خواهان خودمختاری بیشتر است

پس از کاتالونیا، شمال ایتالیا خواهان خودمختاری بیشتر است
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

پس از برگزاری همه پرسی کاتالونیا در اسپانیا موج همه پرسی استقلال به ایتالیا رسیده است. دو ناحیه خودمختار لمباردی و ونتو در این کشور قصد دارند تا با برگزاری همه پرسی خواهان افزایش حدود اختیارات نهادهای محلی از دولت مرکزی شوند. این رفراندوم امروز بیست و دوم اکتبر در این دو ناحیه ثروتمند ایتالیا برگزار می شود.

همه پرسی این دو ناحیه که تحت نفوذ حزب دست راستی و «مرکزگریز» لیگا نورد (اتحادیه شمالی برای استقلال پادانیا) هستند برای تشکیل کشور مستقل نیست بلکه تلاشی است برای کسب خودمختاری بیشتر از دولت مرکزی در مسائل مختلف اقتصادی و سیاسی.

ناحیه «ونتو» یکی از ثروتمند ترین نواحی ایتالیا است که توسط دولت محلی خودمختار اداره می‌شود. اگرچه این ناحیه تنها ۱۰ درصد تولید ناخالص ملی را تامین می کند اما مرکز این منطقه، ونیز با جذب بیش از ۶۰ میلیون گردشگر در سال، درآمد سالیانه بسیاری دارد.

ناحیه«لمباردی»، پرجمعیت ترین ناحیه ایتالیا محسوب می شود و بدلیل موقعیت جغرافیایی، کشاورزی، و جذب صنایع از ثروتمندترین نواحی این کشور است. یک پنجم تولید ناخالص ملی ایتالیا توسط این ناحیه تامین می شود.

از جمعیت ۶۰ میلیونی ایتالیا، یازده میلیون نفر، ساکنین این نواحی می توانند در همه پرسی امروز شرکت کنند. مشارکت کنندگان برای رای دادن باید به شعبه های اخذ رای مراجعه کنند و امکان رای دادن از طریق پست و یا اینترنت وجود ندارد.

این همه پرسی هیچگونه اجبار قانونی برای قانونگذاران منطقه ای ایجاد نخواهد کرد. در ناحیه ونتو از مشارکت کنندگان پرسیده شده : «آیا می خواهید تا به ونتو در موارد بیشتر خودمختاری داده شود؟» و سوال همه پرسی در لمباردی این است که: «آیا مایلید که در چارچوب وحدت ملی و در ارتباط با بند ۳ ماده ۱۱۶ قانون اساسی، لمباردی از دولت مرکزی بخواهد تا اختیارات بیشتری را در راه خودمختاری به این ناحیه بدهد؟»

برگزاری این همه پرسی هیچ منع قانونی ندارد. قانون اساسی ایتالیا به نواحی این اجازه را می دهد تا از دولت مرکزی در زمینه های تجارت خارجی، حقوق کار، بهداشت، سیاست های انرژی و حمل و نقل درخواست استقلال بیشتر کنند.

سیاستمداران این نواحی معتقدند که باید در زمینه های مهاجرت، مالیات و امنیت نیز استقلال بیشتر از دولت مرکزی داشته باشند.

فرماندارهای این دو ناحیه این همه پرسی را برگه مذاکره برای کسب این اختیارات می دانند. منتقدان آنها میگویند که این همه پرسی حرکتی پوپولیستی و عوام فریبانه است. سال آینده در لومباردی انتخابات شورا برگزار می شود و از نظر منتقدان همه پرسی ۲۲ اکتبر تبلیغات حزبی خاص برای این انتخابات است. > Referendum Lombardia e Veneto, la sfida per l’autonomia è cominciata https://t.co/WfY0yvk8Ucpic.twitter.com/JbIL1r8VOR

— Movimento Etico (@MovimentoEtico) October 22, 2017

علاوه بر این، انتخابات پارلمانی ایتالیا سال آینده برگزار می‌شود و به نظر می‌رسد حزب لیگا نورد (لیگ شمال) امیدوار است که با برگزاری این همه پرسی، طرفداران خود را افزایش دهد.

Lombardy, Veneto regions, two of Italy’s wealthiest to hold
referendum on Oct. 22 to obtain more autonomy from the central
government. pic.twitter.com/fJ8O0H5tAn

— Investo Press (@InvestoPress) October 19, 2017

با این وجود مخالفت زیادی با برگزاری این همه پرسی نشده است و تقریبا تمام احزاب ایتالیا به نوعی از آن حمایت کرده اند.

تمام سیاستمداران راستگرای ایتالیا با برگزاری همه پرسی‌های محلی برای استقلال بیشتر موافقند. از جمله آنها سیلویو برلوسکونی، نخست وزیر سابق این کشور ست. وی گفته است: «هر منطقه از ایتالیا باید رفراندوم های مشابه برگزار کند.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

انتخابات مقدماتی حزب دموکراتیک ایتالیا؛ ماتئو رنتسی برای بازگشت امیدوار است

نگاهی به قانون جدید انتخابات پارلمانی در ایتالیا

نخست وزیر جدید ایتالیا اعضای کابینه اش را معرفی کرد