راخوی دولت خودگردان کاتالونیا را معلق کرد

راخوی دولت خودگردان کاتالونیا را معلق کرد
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دولت اسپانیا روز شنبه از پایان اعطای خودگردانی به کاتالونیا و کنترل این منطقه توسط دولت مرکزی خبر داد.

آگهی

ماریانو راخوی، نخست وزیر اسپانیا در پایان نشست فوق العاده وزیران با اعلام این مطلب تصریح کرد به منظور مقابله با تجزیه طلبی از سنا خواسته است با لغو اعتبار دولت خودگردان کاتالونیا زمینه برگزاری انتخابات جدید را فراهم کند.

آقای راخوی که حزب اش اکثریت مطلق را در مجلس سنا در دست دارد تاکید کرد رویکرد دولت جدایی طلب کاتالونیا به گونه ای بوده که مادرید گزینه ای دیگر جز این تصمیم را پیش روی خود نداشته است.

نخست وزیر محافظه کار اسپانیا با استناد به ماده ۱۵۵ قانون اساسی که هرگز مورد استفاده قرار نگرفته از سنا خواسته است اختیارات لازم را برای انحلال پارلمان کاتالونیا و برگزاری انتخابات منطقه ای تا حداکثر شش ماه آینده را به او اعطا کند.

ماریانو راخوی همچنین خواهان برکناری مسئولان ارشد دولت خودگران کاتالونیا به ریاست کارلس پوجدمون شد و اعلام کرد امور داخلی این منطقه به صورت ویژه تا زمان ادامه وضعیت کنونی توسط وزارتخانه های ملی کنترل خواهد شد.


در پی برگزاری همه پرسی استقلال در نخستین روز ماه اکتبر، دولت مرکزی اسپانیا به شدت مسئولان دولت خودگردان کاتالونیا را برای اعلام موضع صریح نسبت به اهداف این اقدام تحت فشار قرار داد. پس از پایان یافتن ضرب الاجل دولت مرکزی، کارلس پویجدمون بدون اعلام موضعی شفاف در خصوص استقلال، خواهان انجام گفتگو در این خصوص با دولت اسپانیا شده بود.

کارلس پوجدمون همچنین تهدید کرده بود در صورت لغو خودگردانی رسما استقلال این منطقه را اعلام خواهد کرد.

کاتالونیا از جمله مناطق ثروتمند اسپانیا محسوب می شود که ۱۹ درصد از تولید ناخالص داخلی این کشور را تامین می کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دولت اسپانیا روز شنبه برای بررسی بحران کاتالونیا جلسه ویژه برگزار می‌کند

چرا کار کاتالونیا به رفراندوم کشید؟

هوش مصنوعی با شعار «لختش کنید»؛ دختران نوجوان اسپانیایی قربانی پخش تصاویر برهنه جعلی شدند