کاتالونیا، از دست دادن «فرصت تاریخی» یا کاهش تنش با مادرید؟

کاتالونیا، از دست دادن «فرصت تاریخی» یا کاهش تنش با مادرید؟
نگارش از Soroush Alavi
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

کارلس پوجدمون، رییس منطقه خودمختار کاتالونیا ۹ روز پس از برگزاری همه پرسی استقلال این منطقه، روز سه‌شنبه در صحن مجلس کاتالونیا حاضر شد و درخواست معلق ماندن روند اعلام استقلال تا پایان مذاکرات با مادرید را مطرح کرد.

آگهی

کارلس پوجدمون از مجلس کاتالونیا نخواست که فورا نتیجه همه پرسی را تایید کند، بلکه راه را برای مذاکرات با دولت اسپانیا باز گذاشت. وی گفت: «دولت کاتالونیا و من پیشنهاد می کنیم که پارلمان منطقه روند اعلام استقلال را به حالت تعلیق درآورد تا بتوانیم در روزهای آینده با دولت اسپانیا وارد مذاکرات شویم.»

کارلس پوجدمون پیش از این سخنان ضمن تاکید بر اعتبار نتیجه همه‌پرسی گفت: «پس از رفراندوم اول اکتبر، کاتالونیا حق تبدیل شدن به یک دولت مستقل را بدست آورد. رای آری زیر بارانی از ضربات باتوم پیروز شد. کاتالونیا کشوری مستقل در قالب جمهوری خواهد بود.»

کارلس پوجدمون در سخنان خود ضمن تاکید بر اهمیت کاهش تنش در منطقه از خودداری دولت اسپانیا برای مذاکرات مربوط به همه پرسی انتقاد کرد.

سخنان رییس منطقه خودمختار کاتالونیا در مجلس این منطقه با یک ساعت تاخیر آغاز شد. براساس گزارش‌ها رایزنی های بین‌المللی کارلس پوجدمون پیش از سخنرانی در مجلس دلیل تاخیر در آغاز جلسه بوده است.
واکنشها به سخنان کارلس پوجدمون

سخنرانی رییس منطقه کاتالونیا در مجلس این منطقه که تحت تدابیر بسیار شدید امنیتی برگزار شد واکنش‌های متفاوتی در پی داشت.

احزاب و گروه‌های جدایی طلب کاتالونیا با انتقاد از رییس این منطقه سخنان وی را «از دست دادن یک فرصت تاریخی» خواندند.

نمایندگان حزب «نامزد وحدت مردمی CUP» که تار و پود قوه مجریه استقلال طلب منطقه کاتالونیا را تشکیل می دهد، از سخنان کارلس پوجدمون خشنود نبودند. برخی از اعضای این حزب برروی توییتر سخنان و موضع رییس منطقه کاتالونیا را خیانت توصیف کرده اند.

آگهی

اما دولت اسپانیا یک ساعت پس از سخنان کارلس پوجدمون در واکنش «اعلام استقلال ضمنی» کاتالونیا را «غیر قابل قبول» خواند. مادرید تاکید کرد که اعلام استقلال یک جانبه غیرقانونی است و دولت برای برقراری قانون و دموکراسی اقدام خواهد کرد.

در گزارش‌ها آمده است که احتمال دارد در صورت تشدید بحران کاتالونیا، دولت اسپانیا پارلمان این منطقه را منحل کند. در این صورت ماریانو راخوی، نخست وزیر اسپانیا برای برگزاری انتخابات منطقه ای فراخوان خواهد داد. با این وجود احتمال زیادی وجود دارد که این اقدام از سوی کاتالونیا بعنوان اعلام جنگ تلقی شود و تنش را به اوج خود برساند.

پیش از آغاز سخنرانی رییس منطقه کاتالونیا، ثریا سائنز دی سانتاماریا، معاون نخست وزیر اسپانیا تصریح کرده بود که هیچ جایی برای «میانجی‌گری بین کار قانونی و غیرقانونی، بین قانون و سرپیچی از قانون و دموکراسی و استبداد» وجود ندارد.

در همه پرسی روز اول اکتبر (۹ مهر) در منطقه خودمختار کاتالونیا ۹۰ درصد از رای دهندگان به استقلال این منطقه از اسپانیا رای موافق دادند. این در حالیست که تنها ۴۳ درصد از واجدان شرایط در این رفراندوم شرکت کردند.

آگهی

منطقه کاتالونیا حدود شانزده درصد جمعیت اسپانیا را در خود جای داده است. این منطقه سهم مهمی در تولید ناخالص داخلی اسپانیا دارد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

توافق دولت اسپانیا و حزب سوسیالیست: در کاتالونیا انتخابات زودهنگام برگزار می شود

دادگاه بوسه زورکی؛ روبیالس حتی حق ندارد از ۲۰۰ متری هرموسو هم بگذرد

هزاران تن از ساکنان کاتالونیا با راهپیمایی در بارسلون بار دیگر خواستار استقلال شدند