حملات انتحاری در دو مسجد در افغانستان دست کم ۷۲ کشته به جا گذاشت

حملات انتحاری در دو مسجد در افغانستان دست کم ۷۲ کشته به جا گذاشت
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied
آگهی

بر اثر دو حمله بمب گذاران انتحاری به دو مسجد در افغانستان که هر دو در شامگاه جمعه رخ داد، دست کم ۷۲ نفر کشته شدند که در میان آنها تعدادی کودک نیز دیده می شوند.

در حمله نخست، یک مهاجم انتحاری با منفجر کردن خود در مسجد امام زمان در منطقه دشت برچی در غرب کابل دست‌کم ۳۹ نمازگزار را کشت. نجیب دانش، سخنگوی وزارت داخله افغنستان، آمار منتشر شده درباره شمار قربانیان این حمله را تایید کرده است.

قربانیان این حمله شیعیانی بودند که برای برگزاری نماز جماعت به این مسجد آمده بودند.

هنوز هیچ فرد یا گروهی مسئولیت این حمله را برعهده نگرفته است اما در ماه‌های گذشته، شیعیان افغانستان یکی از اصلی‌ترین اهداف حملات گروه‌های تروریستی بویژه داعش بوده اند.

از سوی دیگر به گفته پلیس افغانستان، در یک حمله جداگانه انتحاری در مسجدی در ولایت غور در مرکز افغانستان نیز ۳۳ نفر کشته شدند. طبق بیانیه محمد عطا نور، فرماندار ولایت بلخ، به نظر می رسد که هدف این حمله یکی از رهبران محلی حزب جمعیت بوده است. در مورد این حمله نیز، هیچ فرد یا گروهی مسئولیت آنرا به عهده نگرفته است.

سازمان ملل متحد هفته گذشته با انتشار گزارشی اعلام کرد از ابتدای سال جاری میلادی تا کنون دست‌کم ۸۴ شهروند شیعه در جریان حمله به اماکن و مراسم مذهبی کشته و بیش از ۱۹۴ نفر دیگر زخمی شده اند.

در ماه‌ سنبله/شهریور امسال حمله به مسجدی با همین نام در کابل ۲۵ کشته برجای گذاشت. حمله دیگری هم در نزدیکی مسجد فتح‌الله در پایتخت افغانستان پنج کشته و ۲۰ زخمی برجای گذاشت.

? #URGENT – Afghanistan : attentat dans une mosquée chiite de Kaboul, au moins 30 morts https://t.co/Y8BzFEgvz4pic.twitter.com/F2gEGQqJ9M

— FRANCE 24 Urgent (@UrgentF24) October 20, 2017

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

داعش مسئولیت انفجار در نزدیکی مسجد شیعیان کابل را بر عهده گرفت

علی، بازمانده حمله به مسجد شیعیان کابل سالم است اما کابوس می‌بیند

حمله به مسجد شیعیان در کابل؛ ۲۵ نفر کشته شدند