Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

دستور بازداشت معاون رئیس اقلیم کردستان عراق صادر شد

دستور بازداشت معاون رئیس اقلیم کردستان عراق صادر شد
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

شورای عالی قضایی عراق روز پنجشنبه دستور بازداشت معاون رئیس اقلیم کردستان عراق را صادر کرد.

کوسرت رسول، معاون رئیس اقلیم کردستان عراق از نیروهای نظامی دولت مرکزی عراق که شهر کرکوک را تصرف کرده اند تحت عنوان «نیروهای اشغالگر» یاد کرده بود.

نیروهای دولت مرکزی عراق روز دوشنبه کنترل استان کرکوک را از دست نیروهای کُرد خارج کردند. این استان از سال ۲۰۱۴ میلادی در اختیار آنها قرار داشت.

از سوی دیگر وزارت نفت عراق شرکتهای نفتی را از عقد قرارداد با اقلیم کردستان این کشور بر حذر داشت. شرکت «روس نِفت» که تحت کنترل دولت روسیه قرار دارد روز چهارشنبه توافقی ۴۰۰ میلیون دلاری با اقلیم کردستان عراق به امضاء رسانده بود.

در بیانیه روز پنجشنبه وزارت نفت عراق تاکید شده است: «این وزارتخانه و دولت فدرال عراق طرف هایی هستند که توافق های توسعه و سرمایه گذاری در بخش انرژی باید تنها با آنها صورت گیرد.»

بیشتر بخوانید: حمله به کرکوک؛ نفت و دیگر هیچ

قرارداد «روس نِفت» با اقلیم کردستان عراق برای بهره برداری از منابع عظیم هیدروکربن در مناطقی امضاء شده است که بر سر کنترل آنها بین اربیل و بغداد اختلاف نظر وجود دارد.

شرکت «روس نِفت» محل دقیق انجام طرح های بهره برداری از منابع انرژی را مشخص نکرده است. با این حال این شرکت روسی از ظرفیت تولید ۶۷۰ میلیون بشکه نفت در روز در چارچوب این قرارداد سخن گفته است.

بهره برداری از این منابع قرار است سال ۲۰۱۸ آغاز شود. طبق پیش بینی «روس نِفت» عملیات استخراج از سال ۲۰۲۱ آغاز خواهد شد.

همزمان با این تحولات یک مقام وزارت نفت عراق روز پنجشنبه از ناپدید شدن تجهیزات دو منطقه نفتی کرکوک و عدم امکان بازگرداندن میزان تولید نفت در این مناطق به سطح پیش از روز یکشنبه خبر داد. این مقام رسمی دولت مرکزی عراق مقامات اقلیم کردستان این کشور را مسئول ناپدید شدن تجهیزات این مناطق در شمال غربی شهر کرکوک دانست.

بیشتر بخوانید: سد موصل از کنترل نیروهای پیشمرگه خارج شد؛ وزارت نفت عراق در پی نفت کرکوک

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سد موصل از کنترل نیروهای پیشمرگه خارج شد؛ وزارت نفت عراق در پی نفت کرکوک

حمله به کرکوک؛ نفت و دیگر هیچ

تحولات کرکوک؛ آمریکا از دو طرف خواست از افزایش تحریک ها بپرهیزند