برجام یکی از محورهای گفتگو در نشست رهبران اروپایی

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
برجام یکی از محورهای گفتگو در نشست رهبران اروپایی

نشست رهبران اروپایی با محوریت برخی از مهمترین چالشهای قاره سبز در بروکسل مقر اتحادیه اروپا آغاز شد. در این نشست که در ساختمان شورای اروپایی برگزار می شود گفتگوهای مهمی درباره بحران کره شمالی، برکسیت، برجام و واکنشها به موضع آمریکا در برابر توافق هسته‌ای ایران و بحران استقلال کاتالونیا انجام می شود.

ترزا می نخست وزیر بریتانیا یکی از اولین رهبرانی بود که به نشست آمد و اعلام امیدواری کرد تا بتواند با رهبران کشورهای اروپایی به توافقهای جدیدی برای پیشبرد مذاکرات برکسیت دست پیدا کند. این مذاکرات با وجود ماهها مذاکره و در حالیکه به فاز ششم رسیده است همچنان در بن بست کامل است و یکی از مهمترین دلایل آن عدم تفاهم بر سر حقوق شهروندان اروپایی ساکن بریتانیا است. البته رهبران اروپایی و مقامات بریتانیایی بر سر هزینه طلاق بریتانیا از اتحادیه اروپا همچنان به نتیجه‌ای نرسیده اند.

همچنین رهبران اروپایی قراراست درباره برجام گفتگو کنند و فدریکا موگرینی در اولین واکنش اعلام کرد اتحادیه اروپا همان موضع گذشته یعنی پایبندی به برجام را دارد. خانم موگرینی تاکید کرد که بیانیه ۲۸ کشور عضو اتحادیه اروپا در حمایت از برجام کاملا بر این موضوع تاکید دارد. وی همچنین اعلام کرد در این نشست گفتگوهایی درباره اعمال فشارهای بیشترروی کره شمالی خواهد شد.