Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

کبک کانادا؛ پوشش نقاب یا برقع در اماکن عمومی غیرقانونی شد

کبک کانادا؛ پوشش نقاب یا برقع در اماکن عمومی غیرقانونی شد
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

استان کبک کانادا استفاده از نقاب یا برقع را در فضای عمومی ممنوع کرد. شهروندان در کبک از این پس موظف هستند هنگام استفاده از شبکه حمل و نقل عمومی یا حضور در ادارات دولتی پوشش صورتشان را کنار بزنند.

این قانون، که اولین قانون از نوع خود در آمریکای شمالی است روز چهارشنبه تصویب شد. دولت لیبرال استان کبک کانادا دو سال روی آن کار کرده بود تا به شکلی به آن پاسخ دهد که ناقض بی طرفی دولت نباشد.

استفان وله وزیر دادگستری استان کبک اوایل هفته جاری گفته بود: «این لایحه نوعی دستورالعمل ارائه می کند و آشکارا تصدیقی است بر بی طرفی دولت.»

این قانون به معنای ممنوعیت پوشش چهره برای کسانی است که خدمات دولتی ارائه یا دریافت می کنند. این ممنوعیت همچنین برای موسساتی مانند دانشگاهها که از بودجه دولتی استفاده می کنند نیز لازم الاجراست.

Quebec passes law banning facial coverings in public https://t.co/2BZxDJUmH1

— The Guardian (@guardian) October 18, 2017

به نوشته گاردین، در ماه اوت گذشته این قانون به شهرداری ها، آموزگاران و کارکنان مدارس، بخش خدمات بهداشتی و پزشکی و حمل و نقل تسری داده شده بود. بر این اساس یک زن که نقاب به صورت دارد یا برقع پوشیده است نمی تواند در کبک سوار مترو یا اتوبوس شود.

این قانون تصریح می کند کسانی که آموزش دینی و معنوی ارائه می کنند و همچنین کسانی که مجبورند به دلیل شرایط و خطرات شغلی صورتشان را بپوشانند از شمول این قانون معاف هستند.

وزیر دادگستری استان کبک گفته است که به دلیل اختلاف زیاد در مورد نحوه اعمال قانون جدید، مسئولان این استان در حال رایزنی با شهرداری ها، مدارس و مراکز عمومی هستند تا راهکارهای روشن و صحیح برای اجرای این قانون را پیدا کنند.

دولت لیبرال استان کبک مدتها این استدلال را مطرح می کرد که قانون مورد نظر که بطور اخص به نقاب و برقع اشاره نمی کند برای رعایت امنیت عمومی است چرا که شامل معترضانی که در راهپیمایی ها ماسک می زنند نیز می شود.

وزیر دادگستری کبک افزوده است که ما قانون برای لباس پوشیدن وضع نکرده ایم بلکه این قانون را به این خاطر تصویب کرده ایم که ضرورت توجه به امنیت حکم می کند که صورت افراد دیده شود.

معترضان به این قانون با اشاره به نتایج یک نظرسنجی که در سال ۲۰۱۶ انجام شده استدلال کرده اند که این قانون زنان مسلمان را در مظان اتهام قرار می دهد. بر اساس این نظرسنجی تنها ۳ درصد زنان مسلمان در کانادا از پوشش نقاب استفاده می کنند.

WATCH: NCCM’s Ihsaan Gardee debates the politics of security on CBC’s The National #cdnmuslims#islamophobiahttp://t.co/xjUJk7Na8O

— NCCM (@nccm) March 3, 2015

احسان گاردی مدیر اجرایی شورای ملی مسلمانان کانادا درباره این قانون می گوید: «به نظر می رسد این اقدام مانند ارائه راه حلی ساختگی برای یک مسئله ساختگی است.»

نگرانی بسیاری از این است که این قانون بخش های از جمعیت را هدف قرار دهد که در حال حاضر «جمعیت به حاشیه رانده شده و برچسب خورده» هستند.

احسان گاردی می افزاید: «ما نمی توانیم این لایحه را از زمینه وسیعتر آن جدا کنیم. طبق داده های آماری کانادا، جرایم از روی نفرت که مسلمانان کانادا را هدف قرار داده از سال ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۵ میلادی حدود ۲۵۳ درصد افزایش داشته است.»

بعنوان مثال در اوایل سال جاری شش مرد مسلمان که همگی پدر خانواده بودند در حالی که در مسجدی در کبک نماز می خوانند به قتل رسیدند. بعد از این اتفاق امام این مسجد در تحلیل این واقعه گفت که ارتباط مستقیمی بین قاتلان این افراد و فضای سیاسی است که متوجه مسلمانان کاناداست .

احساس گاردی که در مصاحبه با رسانه های مختلف این قانون را محکوم کرده معتقد است که دولت نباید زنان را مجبور به پوشیدن لباس یا پوشش خاصی کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

موافقت سه چهارم مردم سوئیس با طرح ممنوعیت برقع

برای اولین‌بار در کانادا؛ یک زن فرمانده کل نیروهای مسلح شد

واکنش‌ها به تروریستی اعلام شدن سپاه پاسداران در کانادا؛ ایران اقدام اتاوا را «مشمئز کننده» خواند