«خطرناکترین» کلان شهر جهان برای زنان کجاست؟

«خطرناکترین» کلان شهر جهان برای زنان کجاست؟
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

قاهره، پایتخت مصر به عنوان «خطرناکترین» کلان شهر جهان برای زنان شناخته شد. بنا به نتیجه تحقیقی که توسط بنیاد توماس رویترز انجام شده است شرایط زنان در پایتخت مصر از سال ۲۰۱۱ و زمان قیام علیه حسنی مبارک بدتر شده است.

در جریان این تحقیق پرسش هایی از کارشناسان مورد شرایط زندگی زنان در ۱۹ کلان شهر جهان مطرح شده بود. از جمله موضوعاتی که در این تحقیق بررسی شده است می تواند به اذیت و آزار جنسی، رفتارهای فرهنگی مضر، دسترسی به خدمات درمانی و مالی اشاره کرد.

مصر در سالهای گذشته با شرایط نامساعد اقتصادی روبرو بوده است و به همین دلیل کارشناسان امور زنان از عدم توجه و اولویت بخشی به مشکلات زنان در مصر گله می کنند.

هر چند داده های قابل اتکای زیادی در مورد شرایط زنان در مصر در دست نیست اما بنا به تحقیق سازمان ملل متحد که در سال ۲۰۱۳ انجام شد ۹۹ درصد زنان مصر با اذیت و آزار جنسی روبرو بوده اند. همزمان ۴۷ درصد زنان مصری که یا طلاق گرفته بودند و یا همسرشان را ترک کرده بودند قربانی خشونت خانگی بوده اند.

Do women in your city feel safe? TR_Foundation</a> expert poll on the world’s most dangerous megacities: <a href="https://t.co/OZOnRiezsC">https://t.co/OZOnRiezsC</a> <a href="https://twitter.com/hashtag/cities4women?src=hash&ref_src=twsrc%5Etfw">#cities4women</a> <a href="https://t.co/vg8ML4wxPL">pic.twitter.com/vg8ML4wxPL</a></p>— Thomson Reuters Fdn (TR_Foundation) October 16, 2017

اعتراض ها به اذیت و آزار زنان در حاشیه جشن های مراسم تحلیف عبدالفتاح سیسی، رئیس جمهوری مصر در سال ۲۰۱۴ منجر به وضع قانونی شد که براساس آن عاملان اذیت و آزار جنسی به دستکم شش ماه زندان محکوم می شوند.

با این حال به گفته مدافعان حقوق زنان در مصر شمار احکام صادره در این زمینه بسیار کم بوده و خشونت علیه زنان در قاهره امری رایج است.

آمار بانک جهانی نشان می دهد که شمار زنان شاغل در مصر از ۲۶ درصد در سال ۱۹۹۰ به ۲۳ درصد در سال ۲۰۱۶ کاهش یافته است.

از سوی دیگر ختنه زنان در مصر با اینکه از سال ۲۰۰۸ ممنوع شده اما این کشور دارای یکی از بالاترین آمار ختنه زنان در سطح جهان است. بنا به آمار وزارت بهداشت مصر از هر ده دختر مصری آلت جنسی ۹ نفر به طور کامل یا ناقص بریده شده است.

با وجود غیرقانونی بودن ازدواج کودکان در مصر اما ۱۷ درصد دختران زیر ۱۸ سال در این کشور ازدواج کرده اند. این آمار برای دختران زیر ۱۵ سال دو درصد است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

جزایر قناری، اروپا را به حذف مالیات بر ارزش افزوده «نوار بهداشتی» فراخواند

صداوسیمای یزد به خاطر توصیه به شستن و بوسیدن پای شوهران در یک برنامه عذرخواهی کرد

لغو برنامه سال آینده فستیوال موسیقی سوئد بدلیل آزار جنسی شرکت کنندگان