Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

بغداد: آوردن نیروهای «پ ک ک» به کرکوک، اعلان جنگ است

بغداد: آوردن نیروهای «پ ک ک» به کرکوک، اعلان جنگ است
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

دولت مرکزی عراق روز یکشنبه مقامات اقلیم کردستان عراق را متهم کرد که نیروهای عضو حزب کارگران کردستان موسوم به «پ ک ک» را به شهر نفت خیز کرکوک آورده‌اند. به گفته بغداد این کار به منزلۀ «اعلان جنگ» است.

این اتهام از سوی دستیار رسانه‌ای مسعود بارزانی، رئیس دولت منطقه‌ای کردستان رد شد. او گفت: «این دروغ است؛ هیچ عضوی از “پ ک ک” در کرکوک حضور ندارد و در این شهر تنها پیشمرگه‌های کرد هستند.»

روز یکشنبه در بیانیه‌ای که پس از نشست حیدر عبادی، نخست وزیر عراق با فرماندهان ارشد نظامی و امنیتی این کشور منتشر شد، دولت مرکزی عراق اعلام کرد که قصد دارد اقتدار خود را بر شهر کرکوک و دیگر مناطق مورد اختلاف با اقلیم کردستان عراق اعمال کند.

بغداد لغو نتیجۀ همه‌پرسی استقلال کردستان عراق را پیش شرط گفتگو برای حل اختلافات میان دولت مرکزی و رهبران اقلیم کردستان عراق مطرح کرده؛ خواسته‌ای که از سوی رهبران کرد رد شده است.

مسعود بارزانی و رهبران ارشد کرد که روز یکشنبه برای گفتگو دربارۀ این بحران سیاسی در شهر دوکان جمع شده بودند، بار دیگر خواستار «حل و فصل صلح‌آمیز» اختلافات سیاسی با بغداد شدند. آنها تهدیدات نظامی بغداد را رد کرده و اعلام کردند که خود را در دفاع از قلمرو کردها متعهد می دانند. همه پرسی استقلال کردستان عراق که در ۲۵ سپتامبر برگزار شد، بر اختلافات میان دولت مرکزی این کشور و رهبران کرد افزود. این اختلافات، تنش‌ها دربارۀ حاکمیت بر شهر نفتی کرکوک را نیز افزایش داد. این شهر که مردمی از قومیتهای مختلف در آن ساکنند از سال ۲۰۱۴ میلادی و در پی شکستهای متعدد ارتش عراق در مقابل نیروهای داعش، در کنترل پیشمرگه‌های کرد است.

وزارت خارجه عراق روز یکشنبه اعلام کرد که دولت ایران نیز در حمایت از سیاستهای بغداد و برای منزوی کردن اقلیم کردستان عراق، مرز مشترک خود با این اقلیم را بسته است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بغداد در رقابت با اقلیم کردستان، خط لوله نفت کروک-جیهان را بازگشایی می‌کند

حذف سهمیه اقلیت‌ها در انتخابات پارلمانی اقلیم کردستان عراق؛ ترکمان‌ها با فهرست مشترک شرکت می‌کنند

شکایت عراق از ایران به شورای امنیت؛ بلینکن دولت اقلیم کردستان را «شریک نزدیک» آمریکا خواند