به بهانه خروج آمریکا از یونسکو و تعیین رییس جدید این نهاد

به بهانه خروج آمریکا از یونسکو و تعیین رییس جدید این نهاد
نگارش از Soroush Alavi
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

ایالات متحده آمریکا روز پنجشنبه از اراده خود برای خروج از عضویت سازمان علمی، فرهنگی و تربیتی ملل متحد، یونسکو خبر داد. واشنگتن دلیل این تصمیم را ضدیت یونسکو با اسرائیل اعلام کرده است. عدم اعمال برنامه های اصلاحی یونسکو از دیگر دلایل عمده خروج آمریکا عنوان شده است. اسرائیل بلافاصله از این تصمیم استقبال کرد و آنرا شجاعانه خواند و تصمیم مشابهی اتخاذ کرد.

یونسکو سازمانی است که در حفظ میراث فرهنگی و در جهت پیشرفت کشورها در بخشهای آموزشی، علمی، فرهنگی و تربیتی فعالیت دارد. آموزش درباره هولوکاست نیز در برنامه های یونسکو گنجانده شده است. خروج آمریکا می تواند نفوذ و نقش کشورهای غیرغربی یونسکو را در تصمیم گیریها پررنگ تر کند.

وضعیت آمریکا در یونسکو پیش از دومین خروج

ایالات متحده از جمله کشورهایی است که در تاسیس یونسکو در سال ۱۹۴۵، پس از جنگ جهانی دوم نقش داشته است. این بار اول نیست که آمریکا از عضویت یونسکو خارج می شود. پیشتر در سال ۱۹۸۴ رونالد ریگان، رییس جمهوری وقت این کشور نزدیکی زیاد از حد یونسکو با اتحاد جماهیر سوسیالیستی شوروی را مطرح کرد. بدین ترتیب ایالات متحده از این سازمان خارج شد و هجده سال بعد و در زمان ریاست جمهوری جورج دابلیو بوش بار دیگر به یونسکو پیوست.

در سال ۲۰۱۱ ایالات متحده آمریکا در اعتراض به عضویت فلسطین در یونسکو، تصمیم گرفت کمک های مالی خود معادل هشتاد میلیون دلار به این سازمان را به حالت تعلیق درآورد.

ایالات متحده در سال ۲۰۱۳ بدلیل قطع کمک های مالی و عدم پرداخت حق عضویت عملا از کمیته تصمیم گیری یونسکو کنار گذاشته شد و حق رای خود را از دست داد.

رای گیری برای تعیین رییس جدید یونسکو

اودری آزولای ۴۵ ساله، وزیر سابق فرهنگ در کابینه فرانسوا اولاند با کسب ۳۰ رای از ۵۸ رای شورای اجرایی یونسکو رسما به ریاست این نهاد برگزیده شد.

رای گیری مقدماتی برای تعیین رییس جدید سازمان علمی، فرهنگی و تربیتی ملل متحد، یونسکو روز جمعه انجام شد. براساس گزارش خبرگزاری فرانسه در رای گیری مقدماتی اودری آزولای، نامزد فرانسوی احراز این پست در مقابل مشیرا خطاب از مصر رای بیشتری بدست آورد و به دور نهایی راه یافت. بدین ترتیب باید از بین نماینده فرانسه و حمد بن عبد العزيز الكواری، نماینده کشور قطر رییس آینده یونسکو انتخاب شود.

حمد بن عبد العزيز الكواری ۶۹ ساله پیش از این معاونت رییس مجمع عمومی سازمان ملل متحد را در کارنامه خود دارد. انتخاب وی برای قطر اهمیت زیادی داشت. این کشور در سال ۲۰۱۴ رقمی معادل ۱۰ میلیون دلار به صندوق جهانی میراث فرهنگی یونسکو کمک مالی واریز کرده بود.

حمد بن عبد العزيز الكواری با انتشار عکسی در توییتر خود که در آن وی در کنار اودری آزولای قرار دارد، از وجود رقابتی سالم بین دو نامزد خبر می دهد. در این توییت آمده دیدگاهها متفاوت بوده اما خدمت به یونسکو ما را با یکدیگر متحد کرده است.

Compétition honnête et poignée de main amicale avec Audrey Azoulay ma concurrente. Des visions différentes mais servir l’UNESCO nous unit. pic.twitter.com/3khxEVk2LF

— Hamad Al-Kawari (@alkawari4unesco) 11 octobre 2017

شورای اجرایی یونسکو تا آخر وقت روز جمعه رای نهایی خود را درباره جانشین ایرینا بوکووا، رییس فعلی یونسکو از بلغارستان اعلام کرد. دو دوره چهار ساله ریاست ایرینا بوکووا رسما پانزدهم اکتبر سال جاری به پایان خواهد رسید. در دوران ریاست وی یونسکو با مشکلاتی چون اختلافات سیاسی و موانع مالی دست به گریبان بود. خروج کشور مهمی چون ایالات متحده آمریکا از این سازمان نیز می تواند بر مشکلات یونسکو دامن زند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رئیس جمهوری منتخب آرژانتین در آمریکا؛ برنامه سفر خاویر میلی چه بود؟

از بیماری مرموز جدیدی که بین سگ‌ها شیوع پیدا کرده است چه می‌دانیم؟

اوکراین: حملات روسیه به معادن زغال سنگ و ساختمان‌های مسکونی ۱۴ کشته و مجروح برجای گذاشت