Eventsمناسبت هاپادکست
Loader

Find Us

آگهی

اسطوره فوتبال آفریقا در آستانه رییس جمهوری؛ تبریک اشتباهی آرسن ونگر به ژرژ وه آ

اسطوره فوتبال آفریقا در آستانه رییس جمهوری؛ تبریک اشتباهی آرسن ونگر به ژرژ وه آ
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

نتایج اولیه شمارش آرا در انتخابات ریاست جمهوری لیبریا نشان می دهد، ژرژ وه آ، اسطوره فوتبال این کشور در آستانه ورود به کاخ ریاست جمهوری قرار گرفته است. بنا به گزارش رویترز این ستاره سابق آث میلان در ۹ منطقه از مجموع ۱۵ منطقه انتخاباتی به پیروزی رسیده و به احتمال قریب به یقین به دور دوم راه یافته است.

با توجه به اینکه احتملا هیچ کاندیدایی موفق به کسب اکثریت آرا نخواهد شد، دو نامزدی که از میان ۲۰ نامزد حایز بیشترین آراء شوند در ماه نوامبر در دور دوم این انتخابات، تکلیف نهایی پست ریاست جمهوری لیبریا را مشخص خواهند کرد. ژرژ وه آ و ژوزف بوآکای دو نامزدی هستند که با فاصله نسبت به سایر نامزدها به احتمال زیادد به دور دوم راه یافته اند.

آقای وه آ در صورت پیروزی نهایی جانشین الن جانسن سیرلیف، نخستین رییس جمهور زن قاره آفریقا و از برندگان نوبل صلح خواهد شد. از سوی دیگر در صورت تایید پیروزی ژرژ وه آ در پایان شمارش آرا این فوتبالیست سابق، اولین نامزدی از حزب تغییرات دمکراتیک خواهد بود که بعد از قریب ۷۰ سال، رییس جمهور لیبریا می شود.

پیش تر آرسن ونگر، سرمربی تیم فوتبال آرسنال به اشتباه پیروزی شاگرد سابق خود و برگزیده شدن او به سمت ریاست جمهوری لیبریا را به او تبریک گفته بود. شایعه رییس جمهور شدن ژرژ وه آ پیش تر در شبکه های اجتماعی پخش شد و برخی رسانه ها را به اشتباه انداخت.

Arsene Wenger wrongly celebrates George Weah’s Liberia election win https://t.co/36SU3O4pxlpic.twitter.com/VCztmcOh9H

— idris itopa (@xitops) October 12, 2017

ژرژ وه آ که سابقه بازی در تیم های مطرحی نظیر آث میلان، موناکو، چلسی و پاری سن ژرمن را در کارنامه دارد، در سال ۱۹۹۵ توپ طلای فیفا را از آن خود کرده است.

باید دید حضور او در سیاست با توجه به مشکلات خاص این کشور آفریقایی از جمله سابقه جنگ داخلی تا بحران اخیر ابولا چگونه خواهد بود. آیا سلطان فوتبال لیبریا در صورت پیروزی نهایی در عرصه سیاست هم به اندازه دنیای مستطیل سبز موفق خواهد بود؟ او یک بار دیگر هم در انتخابات ریاست جمهوری لیبریا نامزد شده بود که به ناکامی انجامید.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آرسن ونگر به فیفا پیوست

انتخابات ۱۴۰۳ در گفت‌وگو با عباس عبدی و محمد مهاجری؛ چه کسی جانشین رئیسی می‌شود؟

قمار ریشی سوناک زیر باران؛ آیا انتخابات زودهنگام بریتانیا به دو قرن «استمرار» سیاسی پایان می‌دهد؟